Blog

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası Ne Kadar?

zorunlu-trafik-sigortasi-yaptirmama-cezasi-ne-kadar

Türkiye’de trafiğe çıkan tüm araçlar için zorunlu olan trafik sigortası, trafik kazalarında karşı tarafa verilen maddi hasarları karşılar. Hem sizi hem de sevdiklerinizi güvence altına alan trafik sigortasını yaptırmak hayati önem taşır. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araç sahipleri ise cezai yaptırımlarla karşılaşabilir.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmama cezası ve zorunlu trafik sigortası yenileme ile ilgili bilmeniz gereken detaylar için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

2024 Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası Ne Kadar?

Zorunlu trafik sigortası, trafik kazaları sebebiyle oluşan maddi ve manevi zararları teminat altına alır. Türkiye’de zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araç sahiplerinin trafiğe çıkması yasaktır. Sigorta yaptırmadan trafiğe çıkan ve yakalanan araç sahipleri ise cezai yaptırımlarla karşılaşır.

2024 yılında zorunlu trafik sigortası yaptırmamanın cezası 690 Türk lirasıdır. Bu ceza, araç trafikte veya park halindeyken yetkililer tarafından tespit edildiğinde uygulanır. Cezanın ilk 15 gün içinde peşin ödenmesi halinde ise %25 indirimden faydalanarak 517,5 TL‘ye ödeme imkanı sunulur.

Trafik sigortası yaptırmayan sürücülere para cezasına ek olarak trafikten men edilme cezası da verilmektedir. İlgili araç otoparka çekilir ve trafikten men edilir. Sürücü, trafik sigortasını yaptırıp ibraz edince aracı kullanmaya devam edebilir.

Trafik sigortası yaptırmamanın cezası sadece para cezasıyla sınırlı değildir. Sigortasız araç kullanmak, kaza durumunda hem maddi hem de manevi açıdan büyük riskler taşır. Kaza mağdurlarının uğradığı zararlar sigorta tarafından karşılanmadığı için bu masraflar araç sahibine kalır. Ayrıca, trafik sigortası yaptırmayan sürücüler, kaza sonrası yasal işlemler ve tazminat davaları ile de uğraşmak zorunda kalabilir.

Trafik Sigortası Gecikme Cezası Var Mı?

Zorunlu trafik sigortası poliçenizin süresi bittikten sonra yenileme işlemini geciktirirseniz de ceza ile karşılaşabilirsiniz. Gecikme süresine göre uygulanan ceza tutarları şu şekildedir:

  • 1 ay gecikme: %5 gecikme zammı
  • 2 ay gecikme: %10 gecikme zammı
  • 3 ay gecikme: %15 gecikme zammı
  • 4 ay ve üzeri gecikme: Her ay için %5’lik zam işler

Gecikme zammı, poliçenizin gecikme süresine göre hesaplanır ve en fazla %50 oranında olabilir.

Zorunlu Trafik Sigortası Olmayan Araç Bağlanır Mı?

Yasa gereği zorunlu trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkması yasaktır. Bu sebeple poliçesi bitmiş olan araçlar trafik denetimine girdiğinde para cezası alır ve araçları trafikten men edilir.

Trafik sigortası olmayan sürücü trafik polisleri tarafından tespit edildiğinde öncelikle para cezası alır. Ardından çekici ile araç otoparka çekilir. Sürücü bu sürede trafik polisi ile anlaşarak trafik sigortasını anında yaptırırsa aracını bağlanmaktan kurtarabilir. Diğer durumda araç otoparka çekilir ve sürücü trafik sigortası yaptırana kadar aracı kullanamaz.

Trafik Sigortası Bittikten Sonra Kaç Gün İçinde Yapılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası poliçeleri 1 yıllık düzenlenir. 1 yıl dolduğunda trafik sigortasının yenilenmesi gerekir.

Zorunlu trafik sigortasının süresi dolduktan sonra yeni bir poliçe yaptırmak için herhangi bir yasal sınır bulunmamaktadır. Ancak, sigortasız araç kullanmanın cezai yaptırımları göz önüne alındığında, sigortanın bitmesiyle birlikte en kısa sürede yenilenmesi son derece önemlidir. Sigortanızın bitiş tarihinden önce sigorta şirketiniz ile konuşarak poliçenizi yenileyebilirsiniz.

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir kazada karşı tarafa verilen maddi hasarları güvence altına alır. Ancak sizin arabanızda bir hasar meydana gelmişse bu, trafik sigortasının kapsamında değildir. Bu sebeple trafik sigortasına ek olarak kasko sigortası yaptırmanız da son derece önemlidir.

Kasko sigortası ile aracınızı çarpma, çarpışma, yanma, devrilme, cam kırılması ve anahtar kaybı da dahil birçok riske karşı güvence altına alabilirsiniz. Aveon Global Sigorta bütçeniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda kendi kasko planınızı belirlemenizi sağlar. Siz de hemen Aveon Global Sigorta’ya başvurun hem kendinizi hem de aracınızı güvence altın alın!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar