Blog

Zorunlu Trafik Sigortası Basamakları Nelerdir?

Zorunlu Trafik Sigortası Basamakları Nelerdir

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre, Türkiye’de trafiğe çıkan tüm motorlu araç sahiplerinin trafik sigortası yaptırması zorunludur. Zorunlu trafik sigortasında poliçe primlerinin belirlenmesi için basamak uygulaması bulunur. Trafik sigortası basamakları, poliçe dönemindeki hasar durumuna göre belirlenir.

Zorunlu Trafik Sigortasında Basamak Sistemi Ne İşe Yarar?

Zorunlu trafik sigortasındaki basamaklar, sürücülerin hasar ve kaza geçmişine bağlı olarak poliçe primlerinin belirlenmesini sağlar. Sürücünün yaptığı kazalar, poliçe iptalleri ve ceza puanları gibi faktörler dikkate alınarak değerlendirme yapılır ve hangi basamakta yer aldığı belirlenir.

Basamak sistemi, sıfırıncı basamaktan başlar ve sekizinci basamağa kadar toplam 9 basamak bulunur. Her sürücü, farklı basamakta yer alır ve sürücülerin bulunduğu basamak, sigorta primlerinin belirlenmesini sağlar.

Zorunlu Trafik Sigortasında Basamak Sistemi Nasıl İşler?

Trafik sigortasındaki basamak sisteminin amacı, sigorta primlerinin belirlenmesi ve sürücülerin güvenli sürüş alışkanlıklarının desteklenmesidir. Yani sürücü, poliçe dönemi boyunca herhangi bir kazaya karışmamışsa bir sonraki basamağa çıkarak hasarsızlık indirimi kazanır.

Trafik sigortası basamakları aşağıdaki gibidir:

0.Basamak: 1. basamakta yer alan sürücüler, sigorta süresi boyunca üç veya daha fazla trafik kazasına karışır ve tazminat ödemesi yapılırsa 0. basamağa düşer.
1.Basamak: Trafik sigortası poliçesi üçüncü yılında da hasarla kapatılırsa yüzde 135 artış uygulanır.
2.Basamak: Trafik sigortası poliçesi ikinci yılında da hasarla kapatılırsa yüzde 90 artış uygulanır.
3.Basamak: Trafik sigortası poliçesi birinci yılında hasarla kapatılırsa yüzde 45 artış uygulanır.
4.Basamak: İlk kez trafik sigortası yaptıran sürücüler 4. basamaktan başlatılır. 4. basamak, standart tarife olarak hesaplanan sigorta poliçesi basamağıdır.
5.Basamak: Trafik sigortası poliçesinin birinci yılını hasarsız kapatan sürücüler 5. basamağa yükselir ve yüzde 5 hasarsızlık indirimi uygulanır.
6.Basamak: Trafik sigortası poliçesinin ikinci yılını da hasarsız kapatan sürücüler 6. basamağa yükselir ve yüzde 20 hasarsızlık indirimi uygulanır.
7.Basamak: Trafik sigortası poliçesinin üçüncü yılını da hasarsız kapatan sürücüler 7. basamağa yükselir ve yüzde 40 hasarsızlık indirimi uygulanır.
8.Basamak: En az 5 poliçe süresi boyunca 7. basamakta kalan ve sigorta süresi boyunca herhangi bir tazminat ödemesi yapılmayan sürücüler 8. basamağa yükselir ve yüzde 50 hasarsızlık indirimi uygulanır.

İlk kez trafiğe çıkacak olan tüm sürücüler 4. basamaktan başlatılır ve poliçe dönemleri boyunca hasar geçmişleri ve kaza yapma durumları dikkate alınarak bir sonraki yıl yer alacakları basamak belirlenir.

0.basamak, en yüksek prim ödemesinin yapıldığı basamak iken; 8. basamak, sürücülerin en avantajlı olduğu ve en düşük primin ödendiği basamaktır.

Trafik Sigortası Basamaklarında İndirim ve Artırım Oranları

Zorunlu trafik sigortasında hasarsızlık sebebiyle prim indirimi ve hasar sebebiyle prim artırımı uygulanır.

Trafik sigortası basamaklarına göre uygulanan indirim ve artırım oranları aşağıdaki tabloda verildiği gibidir:

Trafik Sigortası Basamakları İndirim Oranı Artırım Oranı
8 % 50
7 % 40
6 % 20
5 % 5
4 % 10
3 % 45
2 % 90
1 % 135
0 % 200

Zorunlu Trafik Sigortasında Basamak Nasıl Sorgulanır?

Zorunlu trafik sigortasında hangi basamakta yer aldığınızı ve poliçe priminize ne kadar indirim/artırım uygulanacağını öğrenmek için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz.

e-Devlet’e T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” hizmetini kullanarak, trafik sigortası poliçenizi ve hangi basamakta yer aldığınızı sorgulayabilirsiniz.

Trafik sigortasındaki basamak sistemi, sürücülerin trafikteki sorumluluğunu ve güvenli sürüş alışkanlıklarını ödüllendirmek veya cezalandırmak amacıyla uygulanır. Tüm motorlu araç sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu trafik sigortası, herhangi bir kaza durumunda karşı tarafa verilen hasarları güvence altına alır. Ancak kendi aracınızda oluşan hasarlar, trafik sigortası kapsamında değildir.

Aracınızı ve kendinizi güvence altına almak için trafik sigortasına ek olarak kasko sigortası yaptırmanız gerekir. Aveon Global Sigorta’nın her ihtiyaca uygun olarak düzenlenen kasko sigortaları ile bütçeniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda kasko poliçenizi yaptırabilir, beklenmedik risklere karşı teminat sağlayabilirsiniz.

Siz de hemen Aveon Global Sigorta’ya başvurun, kasko sigortanızı online olarak birkaç dakika içinde yaptırın!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar