Blog

Yurt Dışından Satın Alınan Telefonların IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurt Dışından Satın Alınan Telefonların IMEI Kaydı Nasıl Yapılır

Teknolojik ürünler özellikle de akıllı telefonlardaki fiyat artışları sebebi ile son yıllarda yurt dışından cep telefonu satın alan kişilerin sayısı da artmıştır. Her yıl binlerce kişi, yurt dışından telefon satın alıp Türkiye’de IMEI kaydı yaptırarak kullanmaya devam etmektedir.

Yurt dışından satın alınan telefonların IMEI kaydı yaptırılmadan Türkiye’de kullanılması mümkün değildir. IMEI kaydı yaptırma ve 2024 IMEI ücreti ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

IMEI Kaydı Nedir?

Yurt dışından satın alınan mobil cihazların, Türkiye’de kullanılmaya devam edilmesi için yapılan kayıt işlemine IMEI (International Mobile Equipment Identity), yani cihaz kimlik numarası kaydı denir. IMEI kaydı, elektronik cihazın ülkede yasal olarak kullanılabilmesi için BTK tarafından IMEI numaralarının kayıt altına alınarak gerçekleştirilmesidir.

IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir?

IMEI numarası, IMEI kaydı sırasında girilmesi gereken cihaz kimlik numarasıdır. IMEI numarasını öğrenmek için cep telefonunuzdan *#06# tuşlamanız gerekir.

Buna ek olarak cihazınızın birden fazla IMEI içerip içermediğini; “Ayarlar-Menü-Hakkında” bölümünden veya cihazın faturası, kutusu üzerinden öğrenebilirsiniz. Cihazınızın birden fazla IMEI numarası bulunuyorsa, hepsinin IMEI kaydının yapılması gerekir.

Yurt Dışından Getirilen Telefonların IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurt dışından satın alınan telefonların Türkiye’de kullanılabilmesi için IMEI kaydının yapılması gerekir. IMEI kaydını e-Devlet üzerinden aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz:

  1. IMEI kaydını yapacağınız cihazın IMEI numarasını öğrenin.
  2. IMEI kaydı için gerekli olan harç bedelini yatırın.
  3. T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
  4. e-Devlet’te yer alan “IMEI Kaydet” hizmeti üzerinde gerekli bilgileri doldurun.
  5. Kayıt işleminizi onaylayın ve başvuru takip numaranızı alın.

Yurt Dışından Satın Alınan Telefon İçin Ne Kadar Sürede IMEI Kaydı Yaptırılmalı?

Yurt dışından getirilen cihaz, Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra IMEI kaydı yapılmadan 120 gün kullanılabilir. Ancak telefonu kullanmaya devam etmek için Türkiye’ye giriş tarihinizden itibaren 365 gün içinde IMEI kayıt işlemini gerçekleştirmeniz gerekir.

Daha önce IMEI kaydı yaptıysanız, yeni bir cihazı kaydedebilmeniz için Türkiye’ye giriş tarihinizin üzerinden en az 3 yıl geçmiş olması gerekir. Bu sebeple 3 yıl içinde başka bir telefonun kaydını yaptıysanız, tekrar IMEI kaydı yaptırmanız mümkün değildir.

2024 IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Geçtiğimiz yılın ekim ayında TÜİK tarafından açıklanan yeniden değerleme oranı ile birlikte telefon kayıt ücretleri de güncellendi. Bu durumda 2024 yılında cep telefonu kayıt ücreti (IMEI kayıt ücreti), 20 bin TL’den 31 bin 692 TL’ye yükseldi.

IMEI Kayıt Ücreti Nereye Yatırılır?

Yurt dışından getirilen cihazın IMEI kaydının yapılabilmesi için ilk olarak IMEI kayıt ücretinin ödenmesi gerekir. Cep telefonu kayıt harcını vergi dairelerine, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın belirlediği bankalara veya sisteme entegre olan ödeme kuruluşlarına yatırabilirsiniz.

Mobil bankacılık veya internet üzerinden yatırılacak IMEI kayıt ücretleri için kredi kartı da kullanılabilmektedir. IMEI kayıt ücreti ödenirken dikkat edilmesi gereken; başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası ve kayıt yapılacak cihazın IMEI numarasının ödeme esnasında belirtilmesi gerektiğidir.

Özellikle son yıllarda artan cep telefonu fiyatları, kullanıcıların cihazlarını güvence altına alma isteğini de artırmıştır. Yurt dışından satın aldığınız elektronik cihazlarınızı beklenmedik risklere karşı elektronik cihaz sigortası ile güvence altına alabilirsiniz.

Aveon Global Sigorta, elektronik cihaz sigortası ile evinizde veya iş yerinizde kullandığınız elektronik cihazları hırsızlık, üçüncü kişilerin vereceği zararlar, sel, duman ve hatalı kullanım gibi beklenmedik risklere karşı teminat altına almanızı sağlar. Siz de elektronik cihazlarınızı güvenle kullanmak için hemen Aveon Global Sigorta’ya başvurun, elektronik cihaz sigortanızı online olarak yaptırın!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar