Blog

Yurt Dışından Gelen Araçlara Sigorta Yapılır Mı? Kimler Faydalanabilir?

Yurt Dışından Gelen Araçlara Sigorta Yapılır mı? Kimler Faydalanabilir? | AveonGlobal Sigorta | Türkiye

Zorunlu trafik sigortası, trafikte seyir halindeyken meydana gelen kazalarda karşı tarafın hasarlarını güvence altına alan bir sigorta türüdür. Türkiye’de tüm araç sahiplerinin yaptırmakla yükümlü olduğu trafik sigortası, her ülkenin kendi sınırları içinde geçerlidir.

Yurt dışından Türkiye’ye gelen yabancı plaka araçların, trafik sigortasına eş değer bir sigorta poliçesine sahip olması gerekir. Yeşil kart sigortası adı verilen yurt dışı araç sigortası, yabancı plaka araçlara özel olarak düzenlenir.

Yurt dışından gelen araçların sigorta yükümlülükleri ve yeşil kart sigortası ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Yurt Dışından Gelen Araçlara Sigorta Yapılabilir Mi?

Yurt dışından Türkiye’ye gelen yabancı plakalı araç sahipleri, ülkemizde herhangi bir kazaya karışmaları halinde karşı tarafa verdikleri maddi ve bedeni zararları karşılamakla yükümlüdür. Bu sebeple yabancı plakalı araç sahiplerinin Türkiye’de geçerliliği bulunan bir trafik sigortasına sahip olması gerekir.

Yabancı araç sigortası adı da verilen yeşil kart sigortası, farklı ülkelere aracı ile seyahat edecek vatandaşlar için geliştirilmiş bir sigortadır. Sigorta şirketlerinin neredeyse tamamı yurt dışından gelen araçlar için yeşil kart poliçesi hizmeti vermektedir. Yeşil kart sigortası sayesinde yurt dışından gelen araçların trafik kazası yaşaması halinde karşı tarafa verdikleri hasarlar güvence altına alınır.

Yurt Dışından Gelen Araçların Trafik Sigortası Yapma Zorunluluğu Var Mı?

Türkiye’deki motorlu araç sahiplerinin tamamı trafik sigortası yaptırmakla yükümlüdür. Karayolları Trafik Kanunu’na göre yurt dışından ülkemize gelen yabancı plakalı araç sahiplerinin de Türkiye’de geçerli bir trafik sigortası poliçesine sahip olması gerekir. Sigortası olmayan araçların ülkemize giriş yapması yasaktır.

Trafik sigortasına eş değer olan yeşil kart sigortası, yurt dışından gelen araçlar için yapılır ve zorunludur. Yabancı plakalı araçlara yeşil kart uygulaması dahilinde “Uluslararası Motorlu Taşıt Sigorta Sertifikası” verilir. Bu sertifika sayesinde ülke sınırlarına çıkan motorlu araç sahiplerinin yabancı ülkede karışabilecekleri trafik kazalarında ortaya çıkan hasarlar, kazanın yaşandığı ülkenin trafik sigortası limitleri dahilinde teminat altına alınır.

Yurt Dışından Gelen Araçların Trafik Sigortası Ücretleri Ne Kadardır?

Yeşil kart, yani yurt dışından gelen araçlara yapılan trafik sigortasının fiyatları Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafından belirlenir. Araç gruplarına göre prim tutarları değişiklik gösteren yeşil kart sigortası ücretleri Euro para birimi üzerinden ödenir.

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafından belirlenen 2023 yılı yeşil kart sigortası prim tutarları aşağıdaki gibidir.

Araç Grup Kodu Araç Kategori Kodu Araç Grubu Primler (Euro)
Özel Tüzel
01 A Otomobil 225 225
02 A Taksi 225 225
03 E Minibüs (Sürücü dahil 10-17 koltuk) 550 550
04 E Otobüs (Sürücü dahil 10-18 koltuk) 700 700
05 E Otobüs (Sürücü dahil 31 ve üstü koltuk) 850 850
06 A Kamyonet 500 500
07 C Kamyon  1.250 1.250
08 G İş Makinesi 300 300
09 G Traktör 50 50
10 F Römork 85 85
11 B Motosiklet ve Yük Motosikleti 180 180
12 C Tanker  1.250 1.250
13 C Çekici  1.250 1.250
14 G Özel Amaçlı Taşıt 700 700
15 G Tarım Makinesi 300 300

Yurt Dışından Gelen Araçlara Sigorta Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

Yurt dışından gelen araçlar için yeşil kart sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunur. Bunlardan ilki sigorta poliçenizdir.

Ülke sınırları içinde geçerli olan zorunlu trafik sigortası teminatları ile yeşil kart sigortası teminatları çoğunlukla aynıdır. Ancak bazı sigorta şirketleri poliçeye yol yardımı gibi ek teminatlar da dahil edebilir. Bu sebeple yeşil kart sigortası yaptırırken poliçenizin detaylarını dikkatlice incelemeli; teminatlar, ek teminatlar ve diğer haklarınız hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Yeşil kart sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gereken bir diğer detay da geçerlilik tarihleridir. Poliçeniz düzenlendikten sonra size verilen kartın üzerine poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri yazılır. Bu tarihler aracınızla yabancı ülkede bulunacağınız tarihleri kapsamalıdır.

Son olarak yeşil kartınızın üzerinde sigortalanan aracın şasi numarası, plakası, tipi, markası ve sigortalı ile sigortacının bilgileri yer almalıdır. Kartın üzerine sonradan eklenen hiçbir bilginin geçerliliği yoktur.

Yurt Dışından Gelen Araç Sigortalarında Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

Yurt dışından Türkiye’ye gelen yabancı plakalı araç sahiplerinin kazaya karışması halinde hasar ihbarı için aşağıdaki adımları izlemesi gerekir.

  • Maddi hasarlı bir trafik kazası gerçekleşmişse kaza tespit tutanağı düzenlenmeli ve her iki taraf da imzalamalıdır.
    Eğer kazada bedeni zarar meydana geldiyse polis veya jandarma çağrılmalıdır.
  • Yabancı plakalı aracın hangi ülkeden geldiği, araç plakası, modeli ve diğer bilgileri Motorlu Taşıtlar Bürosuna bildirilmelidir.
  • Her iki sürücünün de ehliyeti, araç ruhsat fotokopileri ile birlikte trafik sigortası ve yabancı plakalı aracın yeşil kart sigortası evraklar arasına eklenmelidir.
  • Tüm belgelerin tamamlanması ile Motorlu Taşıtlar Bürosuna bilgi verilmelidir.

Kazada bedeni zarar meydana gelmesi halinde Motorlu Taşıtlar Bürosu tarafından farklı bilgi ve belgeler istenebilir.

Yurt Dışından Gelen Araçlara Yapılan Sigortadan Kimler Faydalanabilir?

Kişisel veya ticari aracı ile ülkeler arası seyahat edecek olan tüm motorlu araç sahipleri yeşil kart sigortası yaptırabilir. Yurt dışından gelen araçlar için yapılan yeşil kart sigortası, Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi tarafından kabul edilen bir sigorta sistemidir ve 47 ülkede geçerlidir.

Aracınız ile yapacağınız yurt dışı seyahatlerinde herhangi bir kazaya karışmanız halinde karşı tarafa vereceğiniz hasarları, bulunduğunuz ülkenin trafik sigortası teminat limitleri dahilinde karşılamanız gerekir. Yeşil kart sigortası, trafik sigortasının eki niteliğindedir ve yurt dışı seyahatlerinizde karşı tarafa vereceğiniz hasarları güvence altına alır.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu toplam 47 ülkede zorunlu olan yeşil kart sigortanızı sınırdan çıkmadan önce yaptırmanız gerekir. Aveon Global Sigorta ile siz de online olarak yeşil kart sigortası için teklif alabilir, zorunlu teminatlara ek olarak sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Siz de hemen Aveon Global Sigorta’ya başvurun, yurt dışı seyahatlerinize içiniz rahat çıkmanın keyfini yaşayın!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar