Blog

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yararlanma Şartları

Günümüzde en çok tercih edilen sigorta türlerinden biri olarak bilinen tamamlayıcı sağlık sigortası, kişi herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaştığı takdirde tedavi masraflarını en aza indiren veya tamamını karşılayan bir güvence görevi görür.

Özellikle son yıllarda özel hastanelere olan ilginin artmasıyla tamamlayıcı sağlık sigorta taleplerinde de gözle görülür bir artış olmuştur. Herhangi bir tedavi hizmeti, muayene masrafları ve tahlil giderlerini karşılayan bu sigorta türünün sahibi olmak isteyen insanların merak ettiği belirli sorular bulunur.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının tam olarak ne olduğu, neleri kapsadığı, yararlanma şartlarının neler olduğu ve tamamlayıcı sağlık sigortasının avantajları gibi en çok akla takılan soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir ve Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası (TSS), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve kişinin sigorta şirketi ile anlaşmalı olan özel hastanelerdeki sağlık hizmetlerini kapsar. Bu sağlık hizmetleri her türlü tedavi hizmeti, muayene masrafı veya tahlil giderlerini kapsayabilir.

SGK’nın kapsamı dışındaki hizmetleri de içerisinde barındıran tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK’nın yetmediği durumlarda tamamlayıcı görevini üstlenir ve özel hastanede tedavi gören sigortalının ücret limitlerini aşan sağlık hizmetlerini de karşılar. Bu sayede sigortalı ek ücret ödemeden istediği koşullarda, istediği tedaviyi almış olur.

Tamamlayıcı sağlık sigortasındaki hizmetler yatarak tedavi teminatı ve ayakta tedavi teminatı olarak ikiye ayrılır.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında yer alan yatarak tedavi teminatları şunlardır:

 • Sigortalının cerrahi ve dahili yatışlarının karşılanması
 • Yoğun bakım hizmeti
 • Kemoterapi, diyaliz ve radyoterapi gibi hizmetler
 • Koroner anjiyografi
 • Yemek ve refakatçili standart odada konaklama
 • Gerekli tıbbi malzemeler
 • Evde görülen bakım
 • Ambulans hizmeti

Tamamlayıcı sağlık sigortasında yer alan yatarak tedavi teminatları şunlardır:

 • Özel hastanenin herhangi bir bölümünden doktor muayenesi
 • Laboratuvar hizmetleri
 • Tanı ve görüntülenme
 • MR, ultrason, tomografi ve EKG gibi tanı için gerekli hizmetler
 • Fizik Tedavi Hizmeti

Yatarak tedavi teminatı ve ayakta tedavi teminatlarının dışında herhangi bir diyetisyen muayenesi, gözlük ve lens hizmetleri,diş ve diş eti tedavileri veortodonti hizmetleri gibi ek hizmetler tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı dışındadır.

Buna ek olarak, kişinin sağlık sigortasından önce bir hastalığı varsa bu hastalık sürecindeki cerrahi ve dahili tedavi hizmetleri, kemoterapi, diyaliz ve radyoterapi gibi hizmetler tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı dışında kalır.

Aveon Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile yatarak ve ayakta tedavi teminatlarına ek olarak; Türkiye’deki en seçkin hastanelerde tedavi olma imkanı, ömür boyu yenileme garantisi, ihtiyaçlarınıza göre belirleyebileceğiniz ek teminatlar ve Aveon Global Sigorta’nın size özel sunduğu diğer hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yararlanma Şartları Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olmak isteyenler için ilk şart SGK’lı olmaktır. SGK’lı olduğu takdirde 0-65 yaş arasındaki herkes tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olabilir. Kişi emekli olmuş olsa dahi bu sağlık sigortasının poliçesinden yararlanabilir ve kişinin emeklilik sonrası çalışıp çalışmadığı herhangi bir sorun teşkil etmez.

Buna ek olarak her sigorta şirketinin tamamlayıcı sağlık sigortasının yenileme garantisi şartları birbirinden farklıdır. Bazı sigorta şirketleri belirli bir yaştan sonra tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsama alanlarını daraltabilir veya tamamlayıcı sağlık sigortasını tamamen iptal edebilir. Bu yüzden tamamlayıcı sağlık sigortası alırken ne tür bir sigorta poliçesi istediğinize dikkat etmeniz gerekir.

Eğer seçtiğiniz sağlık sigortası poliçesinde ömür boyu yenileme garantisi varsa, tamamlayıcı sağlık sigortanızı herhangi bir yaş sınırı olmaksızın kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak sigorta şirketiniz size ömür boyu yenileme garantisi sunmamış ise belirli bir yaş sınırından sonra sağlık sigortanız yenilenmeyebilir veya sağlık sigortanızın kapsam alanı daralabilir.

Bu yüzden tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırırken; poliçedeki maddelere & şartlara dikkat etmeniz ve sağlık sigortası planınızı oluştururken ihtiyaçlarınızı göz önüne almanız gerekir.

Aveon Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, sigorta poliçenizi belirli bir süre boyunca yenilediğiniz takdirde size ömür boyu yenileme garantisi sunar ve Aveon güvencesi altında bir ömür boyu tamamlayıcı sağlık sigortasının teminatlarından faydalanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları kişinin yaşına, cinsiyetine ve ikamet ettiği şehre göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sigortası poliçelerinde yaş aralıkları genellikle 0-24, 25-34, 35-44, 45-54 ve 55-64 olarak belirlenir. Sigortalının yaşı arttıkça tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatı da bu yaş oranına göre artar.

Buna ek olarak İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları farklılık gösterebilir. Kocaeli gibi işçi nüfusunun kalabalık olduğu şehirlerde tamamlayıcı sağlık poliçesinin ek özellikleri ve hizmetleri bulunabilir.

Sigortalının yaş, cinsiyet ve ikamet ettiği şehir dışında poliçesinde kabul ettiği şartlar ve istediği ek teminatlar da tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatlarını büyük ölçüde etkiler.

Sigortalının ne tür bir tamamlayıcı sağlık sigortası paketi isteyeceği kendi seçtiği pakete ve kendi bütçesine göre değişiklik gösterebilir. Kimi sigortalı sadece yatarak tedavi teminatındaki hizmetlerden faydalanmak isterken kimi sigortalı hem yatarak tedavi hem de ayaklı tedavi hizmetlerinden faydalanmak isteyebilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasından 0-65 yaş aralığındaki SGK’lı olan herkes yararlanabilir. Kişinin çalışıp çalışmadığı, cinsiyeti, oturduğu şehir ve emekli olması gibi durumlar tamamlayıcı sağlık sigortasının şartlarını etkilemez.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçerlidir?

Aveon Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) sayesinde Türkiye’nin dört bir yanındaki seçkin özel hastanelerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilir, ister yatarak tedavi teminatı isterseniz de ayakta tedavi teminatı edinebilirsiniz.

Aveon Tamamlayıcı Sağlık Sigortası; SGK ve Aveon Global Sigorta’nın anlaşmalı olduğu tüm özel sağlık kurumlarında geçerlidir. Anlaşmalı sağlık kurumlarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Avantajları

Tamamlayıcı sağlık sigortasının avantajları şunlardır:

 • Herhangi bir sağlık sorununuz olmasa bile ileride çıkabilecek bir sağlık sorununa karşı tam hazırlıklı olmuş olursunuz ve bu sağlık sorunu sonucunda çıkan her türlü masraf, tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında kayıtlı olduğunuz sigorta şirketi tarafından karşılanır.
 • Tıpkı özel sağlık sigortasında olduğu gibi işveren olduğunuz takdirde gelir vergisi indiriminden yararlanarak çok daha uygun fiyatlarla tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz.
 • Bazı sigorta şirketleri ömür boyu yenileme garantisi vermezken Aveon Global Sigorta, belirli bir süre boyunca kesintisiz sigortalı olmanız halinde size ömür boyu tamamlayıcı sağlık sigortanızı yenileme hakkı verir. Bu hakkı kazandıktan sonra yaşınız normal şartlarda sigorta kapsamını geçmiş olsa bile tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanmaya devam edersiniz.
 • Aveon’un sizlere sunduğu seçkin özel hastaneler sayesinde Türkiye’nin dört bir yanında birbirinden kaliteli sağlık hizmetleri alabilirsiniz. Özellikle seçeneği geniş olan büyükşehirlerde birçok özel hastanenin sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanı Aveon Global Sigorta ile mümkündür.
 • Aveon ile kendi tamamlayıcı sağlık sigortası poliçenizde yer alan teminatlara ve almak istediğiniz hizmetlere karar verebilir ve Aveon Global Sigorta’nın size özel sunduğu hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Dezavantajları

Tamamlayıcı sağlık sigortasının dezavantajları şunlardır:

 • Gitmek istediğiniz özel hastanenin SGK anlaşması olsa bile kayıtlı olduğunuz sigorta şirketi ile anlaşması yoksa tamamlayıcı sağlık sigortasındanyararlanamazsınız. Ancak Aveon Global Sigorta’nın geniş anlaşmalı kurum ağı sayesinde Türkiye’de yer alan en seçkin özel hastanelerde tedavi olabilirsiniz.
 • Bazı tamamlayıcı sigorta poliçeleri kişi 65 yaşını geçtiği zaman sigorta poliçesini iptal edebilir. Ancak Aveon Global Sigorta ile belirli bir süre boyunca tamamlayıcı sağlık sigortanızı yenilemeniz durumunda size tamamlayıcı sağlık sigortanızı ömür boyu yenileme garantisi sunulur.

Tamamlayıcı sağlık sigortası yararlanma şartlarına ilişkin tüm detayları öğrenmek ve size özel hizmetlerden faydalanmak için hemen Aveon Global Sigorta’ya başvurun, hem bütçenize hem de sağlık durumunuza en uygun avantajlı paketlerden faydalanın!

Buradan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar