Blog

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi

Küçük veya büyük herhangi bir hastalık veya kaza ile karşılaştığınız takdirde en iyi sağlık hizmetini almak ve aynı zamanda yüksek maliyetli sağlık masraflarından kaçınmak istersiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası tam da bu nedenle her insanın sahip olması gereken bir güvence görevi görür.

Tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu özel hastanelerdeki sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Yatarak tedavi teminatı ve ayakta tedavi teminatı sağlayan tamamlayıcı sağlık sigortası hem iyi koşullarda sağlık hizmeti almanızı sağlar hem de ek ücret ödemenizin önüne geçer.

Aveon Global Sigorta, birbirinden avantajlı tamamlayıcı sağlık sigortası teklifleri ile sağlık sigortası yaptırmak isteyenlerin sağlık durumuna, yaşına ve bütçesine göre farklı seçenekler sunar. Buna ek olarak, tamamlayıcı sağlık sigortası devlet destekli bir sigorta çeşidi olduğu için Aveon Global Sigorta’ya ödenen sigorta ücreti üzerinden vergi indirim esaslarından faydalanabilir ve çok daha uygun bir fiyata tamamlayıcı sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası devlet destekli bir sigorta çeşidi olduğu için belirli koşullar dahilinde sigortalılar vergi indirimi alabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak istediğiniz takdirde belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Bu ücrete prim adı verilir.

Ödediğiniz prim miktarını hangi zaman aralıklarında ödediğiniz, sigorta şirketlerinin sizinle imzaladığı tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesine göre değişiklik gösterebilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden yararlanabilmek için ödediğiniz prim tutarının belirli şartlara uygun olması gerekir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Mevzuatı Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası mevzuatı kapsamında sigorta şirketleri, tamamlayıcı sağlık sigortası taliplerinin sözleşme yapma kararını etkileyebilecek hususlar hakkında bilgilendirmekle görevlidir.

Sigorta şirketi, kişiye sigorta sisteminin işleyişine ilişkin teknik konularda bilgi vermek ve sorularını yanıtlamak zorundadır. Bu bilgi her türlü yazılı veya sözlü bilgi olabilir.

Sigorta şirketi, tamamlayıcı sağlık sigortasının mevzuatlarına uygun bir şekilde sigortalı ile anlaşma yapmak zorundadır ve mevzuat dışı herhangi bir işlem söz konusu olamaz.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı; tahlil, tetkik ve doktor muayenesi gibi ayakta tedaviler ile ameliyat ve diyaliz gibi yatarak tedavilerdir. Kişi, istek ve ihtiyaçlarına göre tamamlayıcı sağlık sigortasına ek teminatlar dahil edebilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Nasıl Alınır?

Sigortalının tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden yararlanabilmesi için her ay ödediği sağlık sigortası prim tutarının asgari ücreti geçmemesi ve bu prim tutarının aynı zamanda kişinin aylık brüt gelirinin %15’ini geçmemesi gerekir.

Sigortalılar tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığında sigorta şirketlerinin sunduğu poliçeye göre farklı ödeme planları seçebilir. Bazı kişiler her ay belirli bir miktar prim ödemek yerine toplu ödeme yapmak isteyebilir. Bu gibi durumlarda sigortalının ödediği miktar aylara göre bölünerek tamamlayıcı sağlık sigortası prim tutarının aylık ücreti esas alınır.

Aveon Global Sigorta ile tamamlayıcı sağlık sigortasına dair her türlü bilgiyi edinebilir, tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimini sigortanıza nasıl uygulayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Hesaplama

Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimini hesaplarken ilk olarak kişinin tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi alabilmesi için gerekli koşullara sahip olup olmadığına bakılmalıdır. Daha sonra tamamlayıcı sağlık sigortası toplam prim ücretinin yüzde 15’i alınarak vergi iadesi kolay bir şekilde hesaplanabilir.

Aşağıda tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi hesaplama örneği verilmiştir.

  • Aylık 15.000 TL brüt ücret ile çalışan bir kişi, tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesini 5.400 TL’ye 6 taksitle satın aldığı takdirde aylık ödeyeceği prim tutarı 900 TL olmaktadır.
  • Aylık prim tutarı, brüt ücretinin yüzde 15’ini (2.250 TL) geçmediği için bu kişi gelir vergisi iadesi alabilir.
  • Vergi iadesi almak için toplam prim ücretinin yüzde 15’ini bulmanız gerekir.
  • Bu durumda sigorta poliçesinde toplam 5.400 TL tamamlayıcı sağlık sigortası prim ücreti ödemesi gereken kişinin 5.400 TL’nin yüzde 15’ini hesaplaması gerekir. Bu işlem sonucunda ortaya çıkan sayı 810 TL’dir.
  • Daha sonra tamamlayıcı sağlık sigortasını 6 taksitle alan bu kişinin, vergi iade tutarı olan 810 TL’yi 6’ya bölmesi gerekir. 810/6’dan 135 TL her ay gelir vergisinden düşülür.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Dilekçe Örneği

Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden faydalanmak için ilgili kuruma dilekçe yazmanız gerekir. Aşağıda tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi için bir dilekçe örneği verilmiştir:

“Kendim için yaptırmış olduğum tamamlayıcı sağlık sigortası poliçe bedelinin ilgili prim tutarının gelir vergisinden düşülmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim. Sahip olduğum tamamlayıcı sağlık sigorta poliçesi ödeme planı ve dekontu ek dosyada bilgilerinize sunulmuştur.

Bilgilerinize arz olunur.”

Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden yararlanmak için yukarıda görülen dilekçe gibi bir yazı hazırlamanız yeterli olacaktır. Bu dilekçeyi yetkili makama sunarak tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden kolayca yararlanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden faydalanmak için ilk önce tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olmak gerekir. Elinizde tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip bir sigorta poliçesi bulundurduktan sonra herhangi bir gelire sahip olduğunuz takdirde tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden faydalanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İşveren Vergi İndirimi

Eğer işverenseniz gelir vergisi beyannamesini devletin ilgili mercine sunmanız gerekir. Bu gelir beyannamesini ispatladığınız takdirde tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Memur Vergi İndirimi

Devletin herhangi bir kurumunda çalışan bir memursanız kendi adınıza yaptığınız ödeme makbuzunu departman yetkililerine sunduğunuz takdirde tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden faydalanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Serbest Meslek Vergi İndirimi

Serbest meslek erbabı iseniz veya kira geliri ile yaşamınızı sürdürüyorsanız temel vergi ödeme prensibi gereği gelir ve giderleriniz hesaplanır. Sonrasında ise kalan kazancınız üzerinden tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi yapılır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Esnaf Vergi İndirimi

Eğer esnaf veya işletme sahibiyseniz gelir vergisi beyannamesini devletin ilgili mercine sunmanız gerekir. Gelir beyannamesinin ispatı ile prim ödemelerinizi yaptıktan sonra tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden yararlanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İşçi Vergi İndirimi

Eğer bordrolu çalışan bir işçi iseniz tamamlayıcı sağlık sigorta primini ödediğiniz ispatlandığı takdirde aylık gelirin yüzde 15’i kadar vergi indirim hakkı kazanabilirsiniz.

Sağlığınızı güvence altına alan tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık kurumlarında ek ücret ödemeden, en iyi sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortanızı Aveon Global Sigorta ile yaptırın, hem tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi ile ilgili tüm detayları öğrenin hem de meslek grubunuz için size özel sunulan fiyatlar ile teklif alın!

Hemen Tamamlayıcı Sağlık Sigortası hakkında daha fazla bilgiye sahip olun!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar