Blog

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir ve Neleri Kapsar?

Hayattaki en değerli varlığınız sağlığınız. Ancak gün içinde bile beklenmedik sağlık sorunları ile karşılaşma ihtimaliniz her zaman bulunuyor. Bu sebeple sağlığınızı da güvence altına almanız ve ek masraflara karşı korunmanız gerekiyor. Bu da ancak sağlık sigortaları ile mümkün. 

Peki, tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Yani hangi tıbbi müdahaleler sigorta kapsamında, hangileri değil biliyor musunuz? Bu yazımızda tamamlayıcı sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları sizin için derledik. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, ya da kısaca TSS, sigorta şirketiniz ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından anlaşması bulunan hastanelerde belirli muayene ve tıbbi müdahale işlemlerini fark ödemeden yaptırmanızı sağlayan bir sigorta türüdür. 

Aynı zamanda tamamlayıcı sağlık sigortası ile fark ödemeden tahlil işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası primlerini düzenli ödeyerek aylık sağlık masraflarınızı ciddi oranda düşürebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kendinizi güvence altına almak için çok doğru bir karar alarak tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmaya karar verdiniz. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırırken de teminatlar kapsamından yararlanmak isterken de dikkat etmeniz gereken bazı maddeler vardır. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler kısaca aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • SGK kapsamında olduğu için tamamlayıcı sağlık sigortasının geçerliliği genel sağlık sigortasının aktif olup olmamasına bağlıdır. Eğer genel sağlık sigortası aktif ise tamamlayıcı sağlık sigortası geçerlidir.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası bireyseldir. Bu nedenle tek bir sigortalıdan bütün aile faydalanamaz. Eğer eşinizin ya da çocuklarınızın da tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanmasını istiyorsanız ayrı prim ödemeniz ve yeni bir sigorta yaptırmanız gerekir.
 • Eğer SGK ve sigorta acentesi ile anlaşması bulunmayan bir hastanede tedavi görmüşseniz, tedavi tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına alınmaz ve masrafları siz karşılamak zorunda kalırsınız.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası başvurusu sırasında bir tedavi görürseniz bu tedavi de sigorta kapsamına alınmaz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaş Sınırı Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasında karşılamanız gereken bir diğer koşul da yaş koşuludur. Tamamlayıcı sağlık sigortasındaki yaş sınırı sigorta şirketlerine bırakılmıştır. Bu nedenle farklı şirketler farklı sınırlar belirleyebilir. 

Genel olarak 0-65 yaş arasındaki kişiler istedikleri zaman tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilmektedir. Buna karşılık bazı sigorta şirketleri üst sınırı 55 olarak belirlemiştir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamını genel olarak ayakta ve yatarak tedavi olarak iki farklı başlık altında düşünebilirsiniz. Ayakta karşılanacak işlemler arasında doktor muayenesi, tahlil ve tetkik yer alır. 

Tamamlayıcı sağlık sigortasının yatarak tedavi kapsamında ise ameliyatlar, diyaliz işlemleri ve odada kalan refakatçi masrafları gibi giderler bulunur. Bu gider kalemleri elbette ki ek teminatlarla genişletilebilir. Ayrıca teminat limitleri de artırılabilir.

Ayakta Tedavi Teminatı Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının teminat başlıklarından biri olan ayakta tedavi teminatı, genel olarak tedavisi 24 saatten kısa süren akut ya da kronik hastalıkların tedavilerini ve doktor muayenelerini kapsar. 

Buna göre yürüyerek gittiğiniz hastanede yapılacak birçok muayene ayakta tedavi kapsamına girer. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken şey tamamlayıcı sağlık sigortasının ayrılmaz bir bütün olduğudur. Yani TSS kapsamında sadece ayakta tedavi teminatlarını alarak yatarak tedavi masraflarını dışarıda bırakamazsınız.

Ayakta Tedavi Teminatı Neleri Kapsar?

Ayakta tedavi masrafları genel olarak tetkik, tahlil ve muayeneleri karşılar. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında karşılanan ayakta tedavi masrafları şöyle sıralanabilir:

 • Hasta ayaktayken gerçekleştirilebilecek tüm muayeneler
 • Röntgen işlemleri
 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları
 • MR ve tomografi

Yukarıda sayılan işlemler için sigorta acenteleri günlük limitler belirleyebilir. Özellikle muayene işlemleri için limitin üzerine çıktığınızda ek ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu işlem sınırını poliçenizdeki teminat limitleri ile artırabilirsiniz.

Yatarak Tedavi Teminatı Nedir?

Çeşitli kazalar ya da hastalıklar sonucu hastanede yatmanız gerekebilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası yatarak tedavi teminatı, durumun ameliyat gerektirmesinden ya da gerektirmemesinden bağımsız olarak 24 saatin üzerinde yatan hasta masraflarını karşılar. 

Yatarak Tedavi Teminatı Neleri Kapsar?

24 saatin üzerinde yatılması gereken ve tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında karşılanan tedaviler şunlardır:

 • Ameliyat giderleri
 • Ameliyattan önce ya da sonra gerçekleştirilen tetkik, tahlil veya kontroller
 • Diyaliz işlemleri
 • Kemoterapi ve radyoterapi işlemleri
 • Refakatçi yatak ve yemek giderleri

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ameliyatı Karşılar Mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında yatan hastaların ameliyat masrafları koşulsuz olarak karşılanır. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortasında ameliyat, limitsiz olarak teminat altına alınır. Ancak isteğe bağlı olduğu için estetik ameliyatlar kapsam dışıdır. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası MR Karşılar Mı?

Bir ayakta tedavi teminatı olarak MR, tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında karşılanır. Yani anlaşmalı özel hastanelerde ücretsiz olarak TSS kapsamında MR çektirebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Burun Ameliyatını Karşılar Mı?

Burun ameliyatları genelde estetik kaygı ile yaptırıldığı için tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında değildir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Geniz Eti Ameliyatını Karşılar Mı?

Geniz eti ameliyatı, tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında karşılanır ancak bunun için 3 ay beklemeniz gerekir. Çünkü poliçenin başladığı tarihten sonra 3 ay içinde yapılacak geniz eti ameliyatı poliçe kapsamı dışındadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Endoskopiyi ve Kolonoskopiyi Karşılar Mı?

Endoskopi ve kolonoskopi gibi görüntüleme yöntemleri, ayakta tedavi kapsamında sayıldığı için tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından karşılanır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Cildiye Karşılar Mı?

Diğer tüm ayakta muayeneler gibi cildiye muayenesi de tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamındadır. Yani dermatolojiden aldığınız randevular için TSS’yi kullanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Biyopsiyi Karşılar Mı?

Özellikle kanser gibi kronik hastalıkların tanısında başvurulan bir yöntem olan biyopsi, tamamlayıcı sağlık sigortasının ana teminatları arasında yer almaz. Bu nedenle sigorta şirketinizin biyopsiyi ödeme gibi bir yükümlülüğü yoktur.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Sigortasını Kapsar Mı?

Doğum paketi tamamlayıcı sağlık sigortasının ana teminatları içerisinde bulunmaz. Ancak ek teminatlar arasında doğum paketi yer alır. Yani poliçenize ekletebileceğiniz doğum sigortası ile hamilelik ve doğum sırasında karşılaşabileceğiniz bütün sağlık giderlerini güvence altına alabilirsiniz.

Hamilelik sırasında doğum paketli tamamlayıcı sağlık sigortası alırsanız birçok sigorta şirketinde bekleme süresi ile karşılaşırsınız ve doğum paketiniz geçerli olmaz. Bu nedenle gebelik gerçekleşmeden tamamlayıcı sağlık sigortanızı yaptırmalısınız.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Psikolog ve Psikiyatri Ücretlerini Karşılar Mı?

Ayakta gerçekleşen bir tedavi olmasına karşın tamamlayıcı sağlık sigortasının teminatları arasında psikolojik tedavi bulunmaz. Buna karşın bazı sigorta şirketleri bir kereliğine mahsus ilk seansı karşılamaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Diyetisyen Ücretlerini Karşılar Mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının ana teminatları arasında diyetisyen kontrolü bulunmaz. Ancak çoğu sigorta şirketi 1 kontrol olmak şartıyla diyetisyen hizmetini sunabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İşitme Testini Karşılar Mı?

İşitme testi tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında karşılanır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Check-up’ı Karşılar Mı?

Check-up hizmeti tamamlayıcı sağlık sigortasının ana teminatları arasında bulunmaz, ancak yılda 1 kere olmak kaydıyla hediye edilebilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fizik Tedaviyi Karşılar Mı?

Ayakta uygulanan bir tedavi olarak fizik tedavi, tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında karşılanır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Acilde Geçerli Mi?

TSS kapsamında acilde uygulanan işlemlerin masrafları ödenir. Yani TSS acilde geçerlidir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İlaçları Karşılar Mı?

Doktor tarafından reçete edilen ilaçlar TSS kapsamında değildir. Bu yüzden ilaçları ücret ödeyerek almalısınız.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Alerji Testi Ücretlerini Karşılar Mı?

Eğer alerjik rahatsızlığınızın teşhisi tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmadan önce konulmuşsa alerji masrafları TSS kapsamına girmez.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Devlet Hastanesinde Geçerli Mi?

Tamamlayıcı sağlık sigortanızı sadece SGK ve sigorta şirketi ile anlaşması olan özel hastanelerde kullanabilirsiniz. TSS devlet hastanelerinde geçerli değildir.

Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilmek için SGK’lı olmanız gerekir. Adından da anlaşılabileceği gibi tamamlayıcı sağlık sigortası SGK teminatlarını tamamlayan bir sigorta türüdür. 

Özel sağlık sigortası ise SGK’lı olma şartı aranmadan tamamen özel istek sonucu yapılabilecek bir sigorta türüdür. Her iki sigortanın da geçerli olduğu hastaneler farklıdır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının kesin bir fiyatı yoktur. Bu tamamen sizin alacağınız teminatlara ve poliçede belirleyeceğiniz teminat limitlerine bağlıdır. Ancak işinizi riske atmayıp hem bütçenize hem de ihtiyaçlarınıza en uygun tamamlayıcı sağlık sigortası teklifini Aveon Global Sigorta ile alabilirsiniz! Aveon Global Sigorta’nın geniş teminatları ve hemen her ilde yer alan anlaşmalı hastaneleriyle siz de ek ücret ödemeden sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz!

Aveon Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneleri Nelerdir?

Aveon Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Türkiye’nin en seçkin özel sağlık kurumlarında hizmet almanızı sağlar. Aveon Global Sigorta’nın geniş anlaşmalı kurum ağı ile kendi belirlediğiniz özel hastanede tedavi olabilirsiniz, hemen Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teklifi alın!

Aveon Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın geçerli olduğu özel sağlık kurumlarına anlaşmalı hastaneler sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 

Geniş sağlık altyapısıyla Aveon Global Sigorta her zaman yanınızda! Tek yapmanız gereken Aveon Global Sigorta üzerinden online olarak teklif almak! Bütçenize uygun poliçe teklifleriyle sağlıkta tercihiniz Aveon’dan yana olsun!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar