Blog

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Nedir?

SGK’lı olmak bazı sağlık tedavilerinde ya da ilaçlarda masrafın belli bir kısmını karşılaşa da tüm sağlık masraflarını karşılamada yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle SGK’lı kişiler kendi sağlık giderlerini güvence altına almak ve çıkabilecek ekstra masraflara karşı korunmak için ayrı bir sigortaya ihtiyaç duyar. İşte bu güvence de tamamlayıcı sağlık sigortasıdır. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası almak isteyen kişilerin akıllarındaki en büyük soru işaretlerinden biri ise tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatlarıdır. Gelin tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları hakkında bilmeniz gerekenleri hep birlikte öğrenelim!

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, ya da kısaltılmış haliyle TSS, SGK kapsamında sigortaya sahip kişilerin anlaşmalı özel hastanelerdeki sağlık masraflarını karşılamak üzere kurgulanmış bir sigortadır. Karşılanacak sağlık masrafları poliçede belirtilen teminatlar ve limitler dahilindedir. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortasının geçerli olması için gittiğiniz özel hastanenin hem SGK ile hem de sigorta şirketiniz ile anlaşması olması gerekir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanabilmeniz için bazı kriterleri karşılamanız gerekir. Bu kriterler arasında değişmeyen maddeler olduğu gibi seçeceğiniz sigorta şirketinin belirlediği maddeler de olabilir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilecek kişiler ve tamamlayıcı sağlık sigortası şartları kısaca şöyle açıklanabilir:

  • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı olmak: SGK’lı olmak tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmanın ilk şartıdır. Bunun için ya bir sigortalı işte çalışıyor olmanız ya da isteğe bağlı sigorta primlerini yatırıyor olmanız gerekir.
  • Yaş limitlerinin içinde yer almak: Sigorta şirketlerinin belirlediği bu yaş limitleri, tamamlayıcı sağlık sigortasının teminatlarından faydalanabilecek kişileri belirler. Eğer sigorta şirketinizin belirlediği limitlerin içinde değilseniz tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanamazsınız. Bazı sigorta şirketleri yaş aralığını 0 – 60 olarak belirleyebilir. Yaş aralığını 0 – 55 olarak belirleyen şirketler de bulunur ancak genelde 65 yaşına kadar tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak: Türkiye’deki sigorta şirketlerinden tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıracağınız için mutlaka geçerli bir T.C. kimlik kartınız olmalıdır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının fiyatları birçok değişkene bağlıdır. Bu değişkenler genel olarak kişinin yaşı, cinsiyeti, bulunduğu şehir ve poliçeye ekleyeceği ya da çıkaracağı teminatlardır. 

Kişinin yaşı ve cinsiyeti gibi bilgiler ile kişinin dahil olduğu risk grubu belirlenir ve ona göre hesaplama yapılır. Sigortalının yaşadığı şehre bakılarak ise başına gelebilecek kaza ihtimalleri ve çevresel faktörlerin etkisi ile meydana gelebilecek hastalıklar gibi etkenler fiyat hesaplamasına dahil edilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatına etki eden diğer bir faktör de hasta ek primidir. Hasta ek primi, sigortalı kişinin sigorta yapılmadan önce teşhis edilmiş bir hastalığı varsa ek bir ücret ödenerek hastalığın tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına alınmasını ifade eder. Böylece normal şartlar altında sigorta kapsamına girmeyen hastalık, sigorta kapsamına dahil edilir. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sizin ya da ailenizden herhangi bir kişinin tamamlayıcı sağlık sigortasını oturduğunuz yerden kolayca sorgulayabilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası sorgulamak tek yapmanız gereken e-Devlet Kapısı’na giriş yapmak. Daha sonra sırasıyla Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne (SBGM) ve Sağlık Sigortaları Poliçe Bilgileri Sorgulama sayfalarına giriş yapmanız. Böylece sorgulama uygulamasına ulaşmış olursunuz ve istenilen bilgileri girerek kolayca sorgulama yapabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Yukarıdaki fiyat hesaplaması bölümünde de değindiğimiz gibi tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları değişkenlik gösterir. Kişisel özelliklerinizden bağımsız olarak poliçede yer almasını seçeceğiniz teminatlar da fiyatı etkiler. Örneğin; çoğu sigorta şirketi tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında diyetisyen ya da psikolojik tedavi teminatı sunmaz. Ancak seçeceğiniz sigorta şirketinin bu hizmeti sunması durumunda sigortanın kapsamını genişletebilir ve diyetisyen ya da psikolojik tedavi hizmetini sigortanız kapsamında alabilirsiniz!

Temel olarak tamamlayıcı sağlık sigortasının teminatlarını yatarak ve ayakta tedavi olmak üzere iki farklı başlık altında toplayabiliriz. Ayakta uygulanan tedaviler başlığı altında süresi 24 saati geçmeyecek ve hastanın yatışını gerektirmeyen doktor muayenesi, çeşitli testler ve tahliller bulunur. 

Yatarak uygulanan tedaviler arasında ise ameliyatlı ya da ameliyatsız olmak üzere hastanede kalışlar, kemoterapi ve radyoterapi gibi işlemler bulunur. Buna ek olarak doğum paketini de ek olarak poliçenize dahil edebilirsiniz.

Teminatların poliçeye eklenmesi kadar teminat limitleri de büyük ölçüde sigorta fiyatını etkiler. Örneğin; normal tamamlayıcı sağlık sigortasında genelde 8 – 10 kere MR çektirme hakkınız bulunsa da siz bu limitleri artırarak 20 ya da 25 kere dahi MR çektirebilirsiniz. Tabii ki bu limit artışı sigorta primlerine etki edecektir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Nasıl Alınır?

Türkiye’deki birçok sigorta şirketinin sunduğu ürünler arasında tamamlayıcı sağlık sigortası bulunmaktadır. Buna karşın bazı sigorta şirketlerinin sunduğu teminatlar veya anlaşmalı olduğu özel hastaneler sayıca az olabilmektedir. Bu da hangi şirkete başvuracağınız konusunda aklınızda soru işaretlerinin oluşmasına yol açabilir. 

Böyle bir durumda en geniş kapsam ve en uygun fiyat için tek yapmanız gereken Aveon Global Sigorta’ya başvurmak! Aveon Global Sigorta geniş teminat seçeneği ve Türkiye’nin hemen her bölgesine yayılmış geniş özel hastane ağıyla sizi hiçbir zaman yarı yolda bırakmaz. Hemen en uygun tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi için Aveon Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sayfasındaki “Hızlı teklif” bölümünden teklif alabilirsiniz!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar