Blog

Romanya Vizesi İçin Gereken Evraklar

romanya-vizesi-icin-gereken-evraklar

Orta Çağ kalelerinin gizemli atmosferinden Karadeniz’in masmavi sularına uzanan doğal güzellikleri ile Romanya, tarih boyunca turistlerin uğrak noktaları arasında yer almıştır. Orta ve Doğu Avrupa arasında yer alan ülke; Balkan, Avrupa ve komşu ülkelerin kültürlerinden etkilenmiştir.

Drakula’nın Şatosu, Romanya’nın en ünlü merkezlerinden biridir ve her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Kaleleri, surları ve doğal güzellikleri ile ünlü olan ülke, tüm ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır.

Romanya’ya gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat amaçlarına uygun olarak vize başvurusunda bulunması gerekir. Peki, Romanya vizesi almak için gerekli evraklar neler?

Yazımızın devamında Romanya vizesi ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Romanya Schengen Ülkesi Mi?

Romanya, 31 Mart 2024 tarihinde Avrupa Birliği vizesiz seyahat bölgesi olan Schengen’e katılmıştır. Yani, Romanya Schengen üyesi ülkeler arasında yer almaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Romanya’ya gerçekleştirecekleri seyahatleri için vize almakla yükümlüdür. Ancak vize zorunluluğu, başvuru sahibinin pasaportuna göre farklılık gösterir.

Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, Romanya ziyaretleri için vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportuna sahip olan Türk vatandaşları, 180 gün içindeki 90 günlük Romanya ziyaretlerini vizesiz olarak gerçekleştirebilir.

Romanya Vize Türleri Nelerdir?

Romanya’ya gitmek isteyen vatandaşlar seyahat amaçlarına bağlı olarak farklı vize türleri ile karşılaşır. Romanya’da üç tür vize bulunur. Bunlar; C tipi (kısa süreli) vize, D tipi (uzun süreli) vize ve Romanya transit vizesidir.

Romanya C tipi vize, kısa süreli vize adıyla da bilinir ve turistik, ticari, kısa süreli aile ziyaretleri, kültürel, sportif faaliyetler, iş ve fuar ziyaretleri gibi sebepler ile başvurulan vize türüdür. En fazla 90 günlük ziyaretler için verilen Romanya C tipi vize, umuma mahsus yani bordo pasaport sahiplerinin başvurduğu bir vizedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi vatandaşlar bu vizeden muaftır.

Romanya D tipi vize, uzun süreli vize adıyla da bilinir ve aile birleşimi, oturum izni gibi sebeplerle başvurulan vize türüdür. 90 günü aşan ziyaretler için D tipi vize başvurusu yapılmalıdır.
Romanya transit vizesi kendi içinde ikiye ayrılır. A tipi vize adı verilen havaalanı transit vizesi, Romanya’daki havalimanlarının uluslararası alanlarına giriş ve seyahat edilecek ülkenin uçağına bininceye kadar geçen süre için geçerli olan vizedir. B tipi vize adı verilen transit vize, Romanya üzerinden farklı bir ülkeye seyahat edecek olan vatandaşların başvurduğu vizedir ve geçerlilik süresi 5 gündür.

Romanya Vize Başvuru Şartları

Romanya vize başvuru şartlarından ilki pasaportunuzun geçerlilik tarihidir. Vize başvurusunda kullanacağınız pasaportun vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliği bulunmalı ve 10 yıldan eski olmamalıdır.

Romanya vize başvurusunda bulunacak vatandaşların dikkat etmesi gereken bir diğer detay da başvuru merkezlerinden vize için alınacak randevudur. Vize başvuru sürecinde oluşabilecek aksilikler de dikkate alınarak seyahat tarihinden 90 gün önce randevu alınması son derece önemlidir.

Romanya vize başvuruları için parmak izi vermek zorunludur. Ancak son 5 yıl içinde başka bir ülke için parmak izi verilmişse tekrar parmak izi alınmayacaktır. Pasaport işlemleri için alınan parmak iziyle konsoloslukta alınan parmak izi aynı amacı taşımaktadır.

Romanya vize başvuru şartlarından sonuncusu ise evraklarınız ile ilgilidir. Vize başvurusu için gerekli olan evraklarınızın tamamını ikamet ettiğiniz şehirdeki konsolosluğa veya elçiliğe elden teslim etmeniz gerekmektedir.

Romanya Vize Başvuru Ücretleri

Romanya vize ücretleri; başvuru yapılan vize türüne ve başvuru sahibinin yaşına göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda vize ücretleri belirli aralıklarla güncellenmektedir. Bu sebeple Romanya vize başvurusunda bulunmadan önce ücretler ile ilgili detaylı bilgi edinmek için resmi iletişim kanallarını kullanmanız önemlidir.

2024 yılında Romanya turistik vize ücreti 80 Euro’dur. 0-6 yaş arası çocuklardan vize ücretli alınmamaktadır.

Romanya Vizesi İçin Gereken Evraklar

Romanya vizesi için gerekli olan evraklar başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gösterir. Ancak tüm vize başvurularında talep edilen ortak evraklar bulunur.

Romanya vize başvurusunda istenen ortak evraklar aşağıdaki gibidir:

  • Pasaport (10 yıldan eski olmamalı, en az 6 ay daha geçerliliği olmalı)
  • 2 adet biyometrik fotoğraf (3,5 x 4,5 cm ölçülerinde, arka fonu beyaz, 6 ay içinde çekilmiş)
  • Gelir belgeleri (son 3 aya ait olmalı)
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Uçak ve otel rezervasyonlarını gösteren belgeler
  • Vize harcının ödendiğini gösteren dekont
  • Banka hesap dökümleri (son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren ve en az 25.000 TL bakiyesi bulunan)
  • Seyahat sağlık sigortası

Yukarıdaki evraklara ek olarak başvuru sahibinin mesleğine göre tamamlaması gereken farklı belgeler de bulunur. Aynı zamanda Romanya Büyükelçiliği gerekli gördüğü durumlarda ek belgeler de talep edebilir.

Romanya Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mu?

Romanya vize başvuruları için seyahat sağlık sigortası zorunlu evraklar arasında yer alır. Yani Romanya vizesi almak isteyen Türk vatandaşlarının seyahat sağlık sigortası yaptırması zorunludur.
Seyahat sağlık sigortası, yurt dışı seyahatlerinizde karşılaşabileceğiniz hastalık, kaza veya bagaj kaybı gibi beklenmedik risklere karşı teminat sağlayan bir sigorta türüdür. Romanya vizesi için yaptıracağınız seyahat sağlık sigortası da tüm seyahat tarihinizi kapsamalı ve 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.

Aveon Global Sigorta, yurt dışı seyahat sağlık sigortası ile yurt dışı seyahatlerinizde yaşayabileceğiniz risklere karşı güvence altında olmanızı sağlar. Siz de 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortanızı yaptırmak için hemen Aveon Global Sigorta’ya başvurun, yurt dışı tatillerinize içiniz rahat çıkın!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar