Blog

Muafiyetli Kasko Nedir?

Muafiyetli kasko günümüzde en yaygın kullanılan kasko türlerinden biri olarak sayılıyor ve avantajları sayesinde her geçen gün daha fazla kişinin dikkatini çekiyor. Peki, muafiyetli kasko nedir?

Muafiyetli kasko, oluşan hasarın belirli bir kısmının sigortalı tarafından, diğer kısmının ise sigorta şirketi tarafından karşılanması durumudur. Sigorta şirketi ve sigortalı, muafiyetli kaskonun şartlarını ve kullanım koşullarını kendi aralarında kararlaştırabilir ve sigorta şirketinin oluşan hasarın ne kadarını ödeyeceğini belirleyebilir.

Muafiyetli kaskonun özellikleri, avantajları ve dezavantajlarının yanı sıra muafiyetli kasko türlerine ve kimlerin muafiyetli kasko kullanmaya daha uygun olduğuna varana kadar muafiyetli kasko hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi sizler için derledik.

Muafiyetli Kaskonun Özellikleri

Muafiyetli kaskonun özellikleri sigorta şirketi ve sigorta sahibinin, sigorta poliçesi hazırlarken karar verdiği muafiyet oranına göre değişiklik gösterebilir. Muafiyetli kasko genellikle sigortalının bütçesine göre hazırlanır ve muafiyet oranı bu bütçeye göre belirlenir.

Sigortalının bütçesine göre uygulanan indirim, kasko poliçesi kapsamında herhangi bir hasar durumunda hasarın yol açtığı zararın belirli bir kısmını öder. Diğer kısmını ise kasko poliçesi kapsamında sigortalı öder.

Bütçeye uygun teminat paketleri ile hangi hasar türlerinin sigorta şirketi tarafından ödeneceğine karar verebilirsiniz ve bütçenizi aşan herhangi bir hasar oluştuğunda sigorta şirketiniz sigorta poliçesi kapsamında sizin yerinize maliyeti karşılar.

Bu teminat paketlerinin içerisinde aynı zamanda hızlı hasar ödemesi de bulunur. Beklenmedik herhangi bir kaza ve hasar durumunda herhangi bir işlem gerekmeden hızlı bir şekilde oluşan hasar ödenir ve sigortalının aracı en kısa süre içerisinde tekrar kullanılabilir bir duruma gelir.

Muafiyetli kasko ve muafiyetsiz kasko arasındaki en büyük fark hasarın belirli bir kısmının sigortalı tarafından ödenecek olması durumudur. Bunun dışında kasko sigortasının teminat kapsamı her iki kasko türü için de geçerlidir.

Normal bir kasko sigortasının teminat kapsamları şunlardır:

 • Araca başka bir araç tarafından çarpılması, araca herhangi bir cismin çarpması veya iki aracın çarpışması
 • Aracın çeşitli nedenler sonucunda yanması, devrilmesi veya düşmesi
 • Aracın camının kırılması
 • Aracın anahtarının kaybedilmesi
 • Araç parçalarının çalınması, çalınmaya teşebbüs edilirken hasar görmesi
 • Su baskını ve sel sonucunda araçta oluşan çeşitli hasarlar
 • Kemirgen hayvanların araca vermiş olduğu hasar
 • Üçüncü şahısların araca verdiği herhangi bir hasar

Bu kasko sigortasının teminat kapsamları muafiyetli kasko tercih eden sigortalının kendi kararına göre genişletilebilir ve oluşan hasarın ne kadarının sigorta şirketi tarafından ödeneceğine karar verilebilir.

Aveon Global Sigorta ile muafiyetli kasko da dahil olmak üzere tüm ürünlerde; hızlı hasar ödemesi, bütçenize uygun fiyatlandırma, danışmanlık, hızlı ve pratik asistan hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Muafiyetli Kaskonun Avantajları ve Dezavantajları

Muafiyetli kaskonun birçok avantajı olmakla birlikte aynı zamanda dezavantajları da bulunur. Ancak bu dezavantajlar sigortalının sigorta şirketi ile beraber oluşturduğu sigorta poliçesi kapsamında yok olabilir ve muafiyetli kasko, sigortalı için tamamen avantajlı bir hale gelebilir.

Muafiyetli Kaskonun Avantajları

 • Muafiyetli kaskoda sigortalı, oluşan hasarın bir kısmını kendisi ödeyeceği için muafiyetsiz kaskolara göre daha düşük fiyatlıdır.
 • Sigortalı ve sigorta şirketinin kararlaştırdığı muafiyet miktarı yüksek olduğu takdirde kasko poliçesinin prim ödemeleri bu orana paralel bir şekilde düşer.
 • Araçta büyük bir hasar meydana geldiği takdirde sigortalının bütçesi güvence altına alındığı için sigorta şirketi, sigortalının ödeme kapsamı dışındaki miktarı öder.

Muafiyetli Kaskonun Dezavantajları

Eğer araçta oluşan hasarın onarımı yüksek maliyetli olursa sigortalının bütçesi olumsuz etkilenebilir. Ancak sigorta şirketi ile birlikte hazırlanan sigorta poliçesi kapsamında sigortalının bütçesi güvence altına alındığı takdirde bu sorun ortadan kalkacaktır.

Tenzili Muafiyet Nedir?

Tenzili muafiyet uygulaması, sigorta şirketi ve sigortalının poliçe hazırlarken sigorta bedelinden belirli bir oranı muaf tutması demektir. Bu oranın büyüklüğünü sigorta şirketi ve sigortalı birlikte belirler.

Yani araçta çeşitli sebeplerden kaynaklı bir hasar oluşması durumunda bu hasarın büyüklüğü tespit edilir ve zararın sigorta poliçesindeki karşılığına bakılır. Eğer sigorta şirketi ve sigortalı poliçe hazırlarken muafiyet bedelini %5 olarak belirlemişse araçta meydana gelen hasar oranı %5’i geçmediği takdirde bu maliyetin sigortalı tarafından karşılanması beklenir. Ancak hasar oranı belirlenen orandan fazla ise aracın kalan masrafını sigorta şirketi karşılar.

Tenzili Muafiyet Ne Zaman Uygulanır?

Tenzili muafiyet; araçta kaza, yangın, su baskını ve cam kırılması gibi farklı hasarlar meydana geldikten ve bu hasarlar tespit edildikten sonra uygulanır. Hasarlı aracın ne kadar zarar gördüğü yetkililer tarafından tespit edilir ve sigorta poliçesinde belirtilen muafiyet oranı ile karşılaştırılır. Poliçede belirtilen muafiyet oranı düştükten sonra geriye kalan onarım parasını sigorta şirketi karşılar.

Muafiyetli Kaskoyu Kimler Tercih Etmeli?

Muafiyetli kasko en çok tercih edilen kasko türlerinden biri olarak bilinir. Birçok kişi muafiyetsiz kaskoya daha fazla para vermekten kaçınarak muafiyetli kaskoyu tercih eder. Birbirinden farklı avantajları bulunan muafiyetli kaskonun dezavantajları bulunsa da iyi bir sigorta poliçesi ile bu dezavantajları ortadan kaldırabilir ve daha düşük bir sigorta primi ödeyerek aracınızı güvence altına alabilirsiniz.

Muafiyetli kasko genellikle şehir trafiğine çok girmeyen araç sahiplerinin kullandığı bir kasko türü olarak bilinir. Eğer aracınızı trafik yoğunluğu düşük olan bir ilde kullanıyor veya her gün trafiğe çıkarmıyorsanız kaza riskiniz de bir o kadar az olacaktır.

Aracınızın kaza riski az ise muafiyetsiz kasko sigortası yaptırıp daha yüksek sigorta primleri ödemenize gerek kalmaz. Muafiyetli kasko sigortası ile hem aracınızı kolaylıkla güvence altına alabilir hem de bütçenize uygun ödeme yapabilirsiniz.

Sigorta poliçenizi yaptırırken hem güvenilir hem de hızlı hizmet almak için siz de hemen Aveon Global Sigorta’ya başvurun! Aveon Global Sigorta ile bütçenizi zorlamayacak muafiyetli kasko teklifleri alırken aynı zamanda da size özel sunulan avantajlardan faydalanın!

Daha fazla bilgiye Aveon Genişletilmiş Kasko Paket’ten ulaşabilirsin!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar