Blog

Kasko Yaptırırken Dikkat Edilecek Hususlar

Kullandığınız süre boyunca aracınızın başına türlü türlü olaylar gelebilir. Hatta kullanmadığınız zamanlarda, yani araç park halindeyken bile aracınız hasar alabilir. Tüm bu olaylar sonucu aracınızı eski haline getirmek için ekstra masraf ödemeniz gerekebilir. Üstelik ödediğiniz masraftan bağımsız olarak araçta hasar kaydı oluştuğundan, aracın güncel değerinde de bir kayıp yaşarsınız.

Bütün bu ek maliyetlere bir de aracın kar marjının düşmesinden yaşayacağınız kaybı eklediğinizde, ufak bir hasarın bedelinin çok yüksek olduğunu rahatlıkla görürsünüz. Peki, bu bedeli en aza indirmenin yolu nedir? İşte o bedeli en aza indirmenin en ideal yollarından biri olan kasko sigortası alırken bilmeniz gerekenler…

Kasko Nedir?

Kasko; trafikte yaşanan kazalar veya araç park halindeyken alabileceği hasarlar için teminat sağlayan bir sigortadır. Hayat içerisinde bizim başımıza gelebilecek riskler kadar aracımızın da başına gelebilecek riskler bulunur. Bu nedenle her ortamda aracımızı güvence altına almalıyız. Fiziksel olarak bütün riskleri eleyemeyeceğimiz için bu güvence maddi olarak sağlanmalıdır.

İşte bu maddi güvenceyi sağlayan sigorta türüne kasko denir. Kasko, herhangi bir kaza ya da hasar durumunda sizin aracınıza ait hasarları karşılar. Sigorta şirketi tarafından karşılanacak hasarlar poliçede belirtilen teminatlar ve limitler dahilindedir.

Kasko Teminatları 

Kasko sigortası belli durumlara karşı standart olarak araç koruması sağlar. Bu durumlara kaskonun ana teminatları denir. Kaskonun ana teminatları çoğu sigorta şirketinde aynıdır ancak hangi korumayı isteyip istemediği sigortalıya kalmıştır.

Kaskonun ana teminatları genellikle trafik içerisinde aracın başına gelebilecek çarpma, devrilme ya da yuvarlanma gibi olaylardan oluşur. Ayrıca üçüncü kişilerin kötü niyetli hareketler sonucu araca verdiği zararlar ve aracın ya da araç parçalarından birinin çalınması da kasko sigortasının ana teminatları arasında yer alır.

Kasko Ek Teminatları

Kasko poliçenize ek teminatlar ekleyerek daha çok durumda kaskodan faydalanabilirsiniz. Kaskoya ek olarak sunulan bu teminatlar sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. 

Kasko sigortası ek teminatları arasında enflasyona karşı aracın değerinin korunması, doğal afetler, kemirgen hayvanların araca vereceği zararlar, aracın yetkili olmayan kişiler tarafından çekilmesi sonucu aldığı hasarlar, sel ve su baskını, grev, lokavt ve halk hareketleri yer alır.  

Kasko Teminat Dışı Durumlar

Kasko sigortası herhangi bir kaza ya da olay sonucu hasar gören aracın geri eski haline getirilmesi için ekonomik olarak koruma sağlar. Ancak kasko kapsamı dışında kalan bazı hasarlar da meydana gelebilir ve bu durumda hasar masrafını kendiniz ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kasko teminat dışı kalan durumlara örnek olarak sigortalı kişinin kasten yaptığı davranışlar sonucu oluşan hasarlar gösterilebilir. Yani sigortalı, isteyerek aracına verdiği hasarlar sonucunda sigorta şirketinden para alamaz. Ayrıca aracın ruhsatında yazan yük limitinden daha fazla yük taşımak gibi aracın hatalı kullanımları sonucu doğan hasarlar da kasko kapsamı dışındadır.

Kasko Yaptırırken Dikkat Edilecek Hususlar 

Kasko yaptırmak kadar kaskoyu nerede yaptıracağınız ve poliçede hangi teminatları belirteceğiniz de önemlidir. Kasko, standart bir prosedür değildir ve bu yüzden dikkati elden bırakmamanız gerekir. Aksi takdirde kasko kapsamında sandığınız hasarlar kasko kapsamında olmayabilir ve hasar masrafını siz ödemek durumunda kalabilirsiniz. 

Kasko yaptırırken özellikle dikkat etmeniz gereken durumları aşağıda başlıklar halinde sizin için derledik.

Güvenilir Sigorta Şirketleri ile Çalışılması

Sigortanın temel amacı güvencedir. Bu bağlamda sigortalı ile sigorta şirketi arasında bir güven anlaşması, yani poliçe oluşturularak iki taraf da birbirlerine karşı teminat verir. Tarafların güvenilir olması, birbirlerine karşı verilen bu teminatların yerine getirileceğine dair önemli bir işarettir.

Güvenilir bir sigorta şirketi için öncelikle müşteri referanslarına bakmak gayet mantıklı bir seçenektir. Aveon Global Sigorta, daima müşterisinin yanında olan uzman danışmanlarıyla ve hızlı tazminat ödemeleriyle müşteri memnuniyetini öncelikleri arasına koyan bir şirkettir. 

Sigorta şirketinizin sunduğu birçok ayrıcalıktan yararlanmak ve kaskonun desteğini her zaman arkanızda hissetmek için siz de tercihinizi Aveon Global Sigorta’dan yana kullanın!

Poliçe Kapsamının Öğrenilmesi

Kasko sigortanızın sınırlarını bilmeniz hem maddi hem de manevi olarak sizi rahatlatır. Çünkü hem trafikte hasarları dert etmeden rahatça araç kullanabilirsiniz hem de her ay araç hasarları için ek bir bütçe ayırmak zorunda kalmazsınız. 

Kasko sigortasının kapsamı ve prim tutarları, sigorta şirketine göre değişebilir. Çünkü her sigorta şirketinin müşterisine sunduğu hizmetler farklıdır. Ayrıca bazı sigorta şirketlerinin ana teminat olarak sunduğu maddeleri bazı sigorta şirketleri ek teminat olarak sunabilir. Bu da doğal olarak farklı şirketlerde aynı kapsamda yaptırılan kaskoların fiyatlarını değiştirir.

Poliçedeki Özel Şartlar Hakkında Bilgi Sahibi Olunması

Kaskoların kapsamında bulunan bazı teminatlar ile ilgili özel şartlar bulunabilir. Örneğin; hırsızlık olaylarına karşı teminatın verildiği bir kaskoda bazı özel şartlar bulunur. Bu özel şartlar arasında aracın anahtarının kaybedilmemiş ya da camlarının veya kapılarının açık unutulmamış olması gibi ibareler bulunur. 

Eğer hırsızlık olayında sizin bir ihmaliniz ya da hatanız tespit edilirse sigorta şirketi hırsızlık tazminatı ödemekten vazgeçebilir ve teminat verilmiş olmasına karşın hasarı siz karşılamak zorunda kalabilirsiniz.

Bu gibi durumlar yaşamamak için kasko sigortası poliçesine imza atmadan önce mutlaka poliçeyi dikkatlice okumalısınız. 

Ödeme Seçeneklerinin Değerlendirilmesi

Araç sahiplerinin kasko sigortası yaptırırken en çok dikkat ettiği konulardan biri de ödemedir. Kasko sigortası sunan sigorta şirketlerinin ödeme konusunda farklı politikaları olabilir ve bazı şirketlerin ödeme politikaları maddi olarak sizi zorlayabilir. Bu nedenle ödeme seçeneklerinde kolaylık sunan bir sigorta şirketi tercih etmeniz sizi çok rahatlatacaktır.

Ayrıca bazı kasko poliçeleri paket halinde sunulduğu için üzerinde değişiklik yapılamamaktadır. Bu durumda hiç ihtiyacınız olmayan teminatlar için ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz. 

Aveon Global Sigorta’da kasko paketleri içerisinden dilediğiniz teminatları seçerek kendi paketinizi oluşturabilirsiniz. Böylece hiç kullanmayacağınız teminatlara ek ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Sigortalıya göre şekillenen ödeme seçenekleri ve kendinizin oluşturabileceği kasko paketleri ile Aveon Global Sigorta’nın ayrıcalıklı dünyasına siz de adımınızı atın!

İkame Araç Teminatının Bulunması

Araç, günlük olarak insan yaşamını oldukça kolaylaştırır. Bu nedenle her zaman aracınızın olacağına dair bir güvenceniz olmalıdır. Kasko sigortasındaki ikame araç teminatı size tam olarak bu güvenceyi verir. 

Kasko kapsamında aracınız bakım ya da onarımda ise sigorta şirketi bu teminat uyarınca size ikame bir araç sağlamak zorundadır. Böylece aracınız bakımdayken de ikame aracınızla günlük hayatınızdan ve işlerinizden geri kalmamış olursunuz.

Sigorta Poliçesinde Gösterilen Miktarın Aracın Değerini Yansıtması

Kasko sigortası poliçesinde aracınızın değerinin doğru analiz edildiğinden emin olmalısınız. Çünkü olası bir kaza durumunda size ödenecek tazminat tutarları aracınızın değerine göre belirlenir. Buna göre; eğer poliçede belirtilen değer, aracınızın güncel değerini yansıtmıyorsa olası bir kaza sonucu alacağınız tazminat yetersiz kalabilir.

Aracınızın güncel değerini ikinci el rayiç bedellerine bakarak belirleyebilirsiniz. Eğer aracınız yeni ise poliçede belirtilen değer, aracın anahtar teslim fiyatına eşit olmalıdır.

Kasko Poliçesindeki Muafiyet Uygulamasını Kontrol Ettirmek

Her sürücü için uygun bir kasko sigortası bulunur. Hatta bazı sigorta şirketleri muafiyetli ya da müşterek kasko poliçeleri hazırlayarak sigortalının ödemelerinde kolaylık sağlar. Bu muafiyetli kasko poliçelerine göre kaza sonucu aracınızda oluşan hasarın bir kısmını siz karşılarsınız. Sigorta şirketi ile anlaşmanız doğrultusunda belirlenen muafiyet oranına istinaden genel sigorta fiyatında indirim olur.

Genel olarak muafiyet oranları %1-2 civarında olur, ama bu oran sigorta şirketi ile yapacağınız anlaşma sonucu değişebilir. Üstelik hangi teminatlarda muafiyet uygulayacağınız da yine bu anlaşmaya bağlıdır.

Kasko Hasarsızlık İndirimi ile ilgili Bilgi Almak

Kasko fiyatlarında sürücüleri en çok rahatlatan uygulamalardan biri de hasarsızlık indirimidir. Bu uygulamaya göre aynı sigorta şirketinden düzenli olarak kasko yaptıran iki sürücünün kasko fiyatları farklı olabilmektedir. Çünkü bir sürücü kasko süresi boyunca hiç kaza yapmamışken ve hasarsızlık indiriminden faydalanırken, diğer sürücü kasko dönemlerinde yaptığı kazalardan dolayı hasarsızlık indirimi alamamaktadır.

Hasarsızlık indirimi sadece ardışık olarak yapılan kaskolarda ve ikinci yıldan itibaren geçerli olur. İsminden de anlaşılacağı üzere hasarsızlık indirimi hasar alınmadığı sürece geçerlidir. Ancak kasko poliçesine eklenebilecek bir hasarsızlık koruma teminatı ile aracınız hasar alsa dahi hasarsızlık indiriminden faydalanmaya devam edebilirsiniz. Bu gibi ayrıntıları öğrenmek için hasarsızlık indirimi ile ilgili sigorta şirketinizden detaylı bilgi almanızda fayda vardır.                   

Kasko Primlerinin Düzenli Olarak Ödenmesi

Kaskonuzun geçerliliği poliçe primlerini düzenli ödemenize bağlıdır. Sigorta şirketi tarafından size verilen teminatlar, sigorta primleri ödendiği sürece geçerlidir. Çoğu sigorta şirketi prim ödemesinin 15 gün geciktiği durumlarda sigortayı durdurur.

Kasko yaptırıp aracınızı güvene almak önemlidir. Ancak sizin için doğru ve güvenilir bir sigorta şirketi bulmak daha önemlidir! Uzman danışman kadrosu, her zaman yanınızda olan müşteri hizmetleri ve hızlı hasar ödemeleriyle Aveon Global Sigorta ihtiyaçlarınıza uygun kasko poliçelerini sizler için sunar. Hemen siz de Aveon Genişletilmiş Kasko Paket Sigortası‘na başvurarak, kaskoda ayrıcalığı hissedin!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar