Blog

Kanada Vizesi İçin Gereken Evraklar

kanada-vizesi-icin-gereken-evraklar

Doğal güzellikleri, canlı şehirleri ve misafirperver insanlarıyla Kanada, her yıl milyonlarca turisti cezbeden bir ülkedir. Muhteşem gölleri, yemyeşil ormanları, karlı dağları ve kozmopolit şehirleriyle ülke, her zevke hitap eden bir destinasyondur.

Yüz ölçümü bakımından Rusya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada; Niagara Şelaleleri, Agawa Kanyonu ve daha birçok doğal güzelliği ile ünlüdür. Kanada’ya iş, turizm veya eğitim amacıyla gitmek isteyen Türk vatandaşlarının, ülkenin vize politikası hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Peki, Kanada vizesi almak için gerekli evraklar neler? Yazımızın devamında Kanada vizesi ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Kanada Vize Türleri Nelerdir?

Kanada, seyahat amacınıza ve ülkede kalış sürenize göre farklı vize türleri sunar. Kanada vize türleri aşağıdaki gibidir:

 • Kanada turist vizesi
 • Kanada ticari vize
 • Kanada öğrenci vizesi
 • Kanada aile birleşimi vizesi
 • Kanada oturum izni vizesi
 • Kanada aile/arkadaş ziyareti vizesi
 • Kanada transit vize
 • Kanada çalışma vizesi

Kanada Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Kanada vize başvuru şartlarından ilki, başvuru yapacağınız vize türüne uygun olarak gerekli olan tüm evrakları eksiksiz tamamlamanızdır. Tüm evraklarınızı tamamladıktan sonra vize için randevu alabilirsiniz. Vize başvurunuzu online olarak veya yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

Kanada vize başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken diğer detay, vize başvuru formunu eksiz ve doğru olarak doldurmanızdır. Vize başvuru formunu tercihinize göre çıktısını alıp doldurarak elden teslim edebilir veya online olarak doldurup gönderebilirsiniz. IRCC’nin ilgili sayfalarında vize başvuru formuna ve diğer belgelere ulaşabilirsiniz.

Vize başvurunuzu yaptıktan sonra parmak izi işlemleri için randevu almanız gerekmektedir. Daha öncesinde Kanada turistik vize işlemleri ortalama 2 hafta içinde tamamlanırken, güncel olarak bu süreç 2 aya kadar uzayabilmektedir. Bu sebeple randevunuzu seyahat tarihinizden 2 ay öncesine almanız oldukça önemlidir.

Kanada vize başvuru şartlarından bir diğeri de vize başvuru ücretini ödemektir. Başvurunuzu tamamladıktan sonra ücretinizi ödeyebilir veya vize başvuru merkezinde de elden ödeme yapabilirsiniz.

Kanada Vize Başvuru Ücretleri

Kanada vize başvuru ücretleri, başvuru yaptığınız vize türüne göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda ücretler belirli aralıklarla güncellenmektedir. Bu sebeple Kanada vize başvurusu yaptığınız tarihteki güncel ücretler için resmi iletişim kanallarını ziyaret etmeniz önerilir.

2024 yılında Kanada turist vizesi için başvuru ücreti 185 Kanada Doları’dır. Ücretler, çeşitli vilayet ve eyaletlere göre de değişiklik gösterebilir.

Kanada Vizesi İçin Gereken Evraklar

Kanada vizesi için gerekli olan evraklar başvuru yaptığınız vize türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Ancak tüm vize türleri için ortak olan evraklar bulunur.

Kanada vize başvurusu için istenen ortak belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Pasaport (son 10 yıl içinde alınmış olmalı, en az 2 boş sayfası bulunmalı ve vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerliliği olmalı)
 • Kanada vize başvuru formu (İngilizce, ıslak imzalı)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • T.C. kimlik fotokopisi
 • Evli olanlar için evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Aile bilgi formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonu beyaz, güncel halinizi yansıtan)
 • Banka hesap dökümleri (3 aylık hesap hareketlerinin bulunduğu)
 • Ulaşım ve konaklama detaylarını gösteren rezervasyon belgeleri
 • Finansal yeterliliğinizi ispatlayan ek belgeler (varsa araç ruhsatı, tapu, kira geliri belgeleri)

Yukarıdaki belgelere ek olarak mesleğinize göre farklı evraklar da talep edilebilir. Aynı zamanda varsa daha önce aldığınız Kanada vizesini de başvuru sırasında sunmanız, vize başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi açısından önemlidir.

Kanada’da kalış sürenizi ve seyahat amacınızı detaylı bir şekilde açıklayan belgeler sunmanız da başvuru sürecini olumlu etkileyecek faktörler arasında yer alır.
Tüm belgelere ek olarak Kanada vizesi alabilmek için sağlıklı olduğunuzu ispat etmeniz gerekir. Bazı tıbbi nedenlerden ötürü vize başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanabilir.

Kanada Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mu?

Kanada turistik, ticari, kısa süreli eğitim, aile ziyareti gibi kısa süreli ziyaretler için seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutmaz. Ancak uzun süreli vize başvuruları için seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunludur.

Kanada turist vizesi için seyahat sağlık sigortası zorunlu değildir ancak Kanada’da ihtiyaç duyulabilecek tıbbi tedavi masraflarınızın karşılanması için seyahat sağlık sigortası yaptırmanız son derece önemlidir. Yurt dışı seyahat sağlık sigortası, farklı bir ülkede başınıza gelebilecek kaza ve hastalık gibi riskler sonucu oluşan tedavi masraflarınızı güvence altına alır.

Aveon Global Sigorta’nın yurt dışı seyahat sağlık sigortası ile Schengen üyesi ülkeler başta olmak üzere ABD ve Kanada dahil, tüm dünya ülkelerinde geçerli olan sağlık sigortanızı birkaç dakika içinde yaptırabilirsiniz. Siz de hemen Aveon Global Sigorta’ya başvurun, yurt dışı seyahat sağlık sigortanızı bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak yaptırın!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar