Blog

İsrail Vizesi İçin Gereken Evraklar

israil-vizesi-icin-gereken-evraklar

Tarih boyunca farklı kültürlerin buluşma noktası olan İsrail, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir mirasa sahiptir. Tel Aviv’in modern cazibesi ve Kudüs’ün mistik atmosferi ile Orta Doğu’nun en gözde destinasyonlarından biridir. Antik kentleri, kutsal mabetleri ve eşsiz doğası ile her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Bahai Bahçeleri, Batı Duvarı, Kudüs Eski Şehir, Ölü Deniz ve Tel Aviv; İsrail’in en popüler destinasyonları arasında yer alır. Aynı zamanda ülke, geleneksel yemekleri ve yerel kültürü ile de dikkat çeker.

İsrail’e seyahat edecek umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize başvurusu yapması gerekir. Peki, İsrail vizesi için gerekli evraklar neler? Yazımızın devamında İsrail vizesi ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

İsrail Vize Türleri Nelerdir?

İsrail vize türleri, seyahat amacınız ve ülkede kalış sürenize göre değişiklik gösterir. Umuma mahsus, yani bordo pasaport sahibi olan Türk vatandaşları, her türlü İsrail seyahatleri için vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 3 aya kadar olan İsrail ziyaretleri için vizeden muaftır.

İsrail vize türleri aşağıdaki gibidir:

 • İsrail ziyaretçi vizesi
 • İsrail çalışma vizesi
 • İsrail öğrenci vizesi
 • İsrail geçici konaklama vizesi
 • İsrail din adamı vizesi
 • İsrail göç vizesi

İsrail Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

İsrail vize başvuru şartlarından ilki pasaportunuzla ilgilidir. Vize başvurusunda bulunacağınız pasaportun, seyahat bitiş tarihinizden itibaren en az 6 ay daha geçerliliği bulunmalı ve en az 2 sayfası boş olmalıdır.

İsrail vizesi için bizzat başvuru yapma zorunluluğunuz yoktur. Yani, konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri aracılığıyla da vize başvurusu yapabilirsiniz. Ancak konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda sizi daha yakından değerlendirmek için görüşmeye çağırmak isteyebilir.

İsrail vize başvurusu sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer detay da başvuru formunuz ve evraklarınız ile ilgilidir. Vize için gerekli olan tüm evrakları eksiksiz ve doğru bilgilerle tamamlamalı ve başvurudan önce almak istediğiniz vize türüne göre vize ücretinizi ödemelisiniz.

İsrail vizesi için gerekli olan evraklar arasında yer alan vize başvuru formu Türkçe veya İngilizce dillerinde doldurulabilmektedir. Başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalı ve diğer belgeleriniz ile tutarlı olmalıdır. Aksi durumlarda vize başvurunuz onaylanmayabilir. Ayrıca vize başvuru formunun 16. maddesinde İsrail vizenizin bitiş tarihinde ülkeden ayrılacağınızı, ülkede bulunduğunuz süre boyunca çalışmayacağınızı ve seyahat amacınıza uygun olmayan faaliyetlere katılmayacağınız taahhüt etmeniz gerekir.

İsrail Vize Başvuru Ücretleri

İsrail, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vize başvuruları için gerekli olan konsolosluk ücretlerinden muaf tutar. Yani, İsrail turistik vize başvurusu yapmak isteyen Türk vatandaşlarının vize başvuru ücreti ödemesine gerek yoktur.

Vize başvurusunu yetkili merkezler aracılığıyla yapacak olan vatandaşlar, yalnızca vize başvuru merkezlerinin talep ettiği ücretleri ödemekle yükümlüdür. Buna ek olarak başvuru yaptığınız vize türüne bağlı olarak İsrail vize başvuru ücreti ödemeniz gerekebilir.

İsrail Vizesi İçin Gereken Evraklar

İsrail vizesi için gerekli olan evraklar başvuru yaptığınız vize türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Ancak tüm vize türleri için tamamlanması gereken ortak evraklar bulunur.
İsrail vize başvurusu için istenen ortak belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Pasaport
 • 6 ay içinde çekilmiş, 5×5 boyutunda 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vize başvuru formu
 • Otel ve uçak rezervasyonları
 • 6 aylık banka hesap dökümleri
 • Tapu veya ruhsat (varsa)
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Yurt dışı seyahat sağlık sigortası

Vize başvurusu yapacak vatandaşların tamamlaması gereken belgeler, mesleki statülerine göre de değişiklik gösterir. Bu sebeple şirket sahipleri, işçiler veya emekliler vize başvurularından önce resmi belgelerle gelir durumlarını belgelemelidir.

İsrail Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mu?

İsrail vizesi için başvuru yaparken seyahat sağlık sigortası yaptırmanız zorunludur. Seyahat sağlık sigortası, seyahatiniz sırasında karşılaşabileceğiniz olası sağlık problemleri ve acil durumlar için güvence sağlar. Yurt dışı seyahat sigortası en az 30.000 Euro teminatlı olmalı ve İsrail’de kalacağınız tüm süreyi kapsamalıdır.

İsrail vize başvurusu için zorunlu olan yurt dışı seyahat sağlık sigortanızı Aveon Global Sigorta’nın size özel sunduğu tekliflerle yaptırabilirsiniz. Seyahatiniz için en uygun ve kapsamlı sigorta seçeneklerini inceleyebilir, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun olan poliçeyi online olarak satın alabilirsiniz. Siz de hemen Aveon Global Sigorta’ya başvurun, yurt dışı seyahatlerinize güvenle çıkın!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar