Blog

Engelli Raporu ile Araç Alım Şartları Nelerdir?

engelli-raporu-ile-arac-alim-sartlari-nelerdir

Engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla ülkemizde uygulanan bazı kanuni düzenlemeler bulunur. Bunlardan biri de engelli raporu ile ÖTV ödemeden araç satın alma imkanıdır. Ancak engelli raporu ile araç satın almak için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar ve limitler bulunur.

Engelli raporu ile ÖTV muafiyetli araç alımı hakkında bilmeniz gereken tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

2024 Engelli Araç Limiti Ne Kadar?

Engelli vatandaşların ÖTV muafiyetli araç alımlarında devlet tarafından belirlenen bir üst limit bulunur. Bu limit, her yıl açıklanan yeniden değerleme oranı doğrultusunda belirlenir. 2024 yılı için yeniden değerleme oranı yüzde 58,46 olarak açıklanmıştır.

30 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi ile ilgili tebliğe göre, engelli araç alımında uygulanan ÖTV muafiyeti üst limiti artırılmıştır. Buna göre 2023 yılında 1.004.200 TL olan ÖTV muafiyeti 2024 yılında 1.591.200 TL olarak güncellenmiştir.

Engelli Raporu ile Araç Alma Şartları

Engelli raporu ile ÖTV’siz araç satın almak için vatandaşların bazı şartları karşılıyor olması gerekir. İlk olarak engelli olan birey, tam teşekküllü bir hastaneden engelli raporu almalıdır. Ancak raporda yazan engellilik oranı da araç alım şartlarını değiştiren faktörler arasında yer alır.

Engelli raporu ile araç satın almak isteyen kişiler için belirlenen şartlar, yüzde 90 engeli bulunanlar ve yüzde 90 altında engeli bulunanlar için farklı olarak uygulanır. Buna göre:

  • Engellilik oranı yüzde 90 ve üzerinde olan kişiler, engel nedenine bakılmadan ÖTV muafiyetli araç alabilir.
  • Engellilik oranı yüzde 40 ve yüzde 89 arasında olan kişiler, ortopedik rahatsızlıklara sahip olmak şartıyla, araçta tadilat yaptırarak ve aracı kendi adına tescil ettirerek ÖTV muafiyetli araç alabilir.

Engellilik Derecesi Yüzde 90 Üzeri Olanlar

Engellilik derecesi yüzde 90 ve üzerinde olan vatandaşlar, engel sebebi dikkate alınmaksızın ÖTV muafiyetli araç satın alabilir.

Yüzde 90 ve üzeri engelli raporuna sahip olan kişiler için araç alım şartları aşağıdaki gibidir:

  1. Sürekli sedye veya tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olan vatandaşların araçta tertibat düzenlemesi yaptırması zorunludur.
  2. Sürekli sedye veya tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olmayan vatandaşların araçta tertibat düzenlemesi yaptırması zorunlu değildir.
  3. Araç alacak kişi 18 yaşın altındaysa, anne ve babası ile birlikte muvafakat belgesi imzalamak zorundadır.
  4. Araç alacak kişi 18 yaşın üzerinde ise kendi adına işlem yapabilir.
  5. Araç alacak kişi 18 yaşın üzerinde ve zihinsel engelli ise engelli kişinin adına vasi kararı zorunludur.

Engellilik Derecesi Yüzde 40 ve Yüzde 89 Arasında Olanlar

Engellilik derecesi yüzde 40 ile yüzde 89 arasında olan vatandaşların ÖTV muafiyetli araç alabilmesi için ortopedik rahatsızlığa sahip olması şartı aranır. 1 Ocak 2016 tarihinden önce H sınıfı sürücü belgesi alınmış olması veya B sınıfı sürücü belgesinin üzerinde engelli ibaresi bulunması da diğer şartlar arasında yer alır.

Aynı zamanda yüzde 40 ile 89 arasında engellilik derecesine sahip olan kişilerin ehliyetlerinin üzerinde özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi bulunmalıdır ve aracı yalnızca kendisi kullanması şartıyla satın alabilir.

Engelli Raporu ile Araç Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

ÖTV muafiyetli araç satın almak isteyenlerin tamamlaması gereken belgeler şunlardır:

  • Engellilik oranını gösteren engelli raporu
  • Sürücü belgesi
  • Vergi dairesinden alınan ÖTV ödeme belgesi

Engelli Raporu ile Alınan Araçlar Satılabilir Mi?

Engelli raporu ile satın alınan araçların 5 yıl boyunca satılması veya devredilmesi yasaktır. ÖTV Kanunu’na göre, ÖTV muafiyetli olarak satın alınan araçların, beş yıl dolmadan ÖTV istisnasından yararlanmayan bir kişiye satılabilmesi için ÖTV ödemesi yapılmalıdır.

Aynı kanuna göre, ÖTV muafiyetinden yararlanarak araç satın alan kişinin, beş yıl içinde ikinci bir araç satın alması da yasaktır. Yalnızca satın alınan araç doğal afet, sel veya kaza sebebi ile trafikten men edilirse, beş yıl şartı aranmaksızın yeni bir araç satın alınabilir.

Aracınızı satın aldıktan sonra hem trafikte hem de park halindeyken karşılaşabileceğiniz birçok risk bulunur. Deprem, sel ve kaza gibi farklı risklere karşı önlem almak ve herhangi bir kaza durumunda oluşacak masraflarınızı teminat altına almak için kasko sigortası yaptırmanız gerekir.

Aveon Global Sigorta’nın her bütçe ve ihtiyaca uygun kasko ürünleri ile sigortanızın teminat kapsamını belirleyebilirsiniz. Siz de hemen Aveon Global Sigorta’ya başvurun, trafiğe her zaman içiniz rahat çıkın!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar