Blog

Ehliyet Nasıl Alınır, Hangi Belgeler Gereklidir?

Kara yollarında araç kullanabilmenin ilk şartı aracın sınıfına uygun bir sürücü belgesine sahip olmaktır. Sürücü belgesi yani diğer adıyla ehliyet, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan sürücü kursları tarafından verilir. Ehliyet alabilmek için ise hem yazılı hem de uygulamalı sınavların geçilmesi ve bazı evrakların tamamlanması gerekir.

Ehliyet almak isteyenlerin izlemesi gereken adımlar ve ehliyet başvuru süreci ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları yazımızda sizin için derledik.

Ehliyet Nedir?

Ehliyet ya da diğer adıyla sürücü belgesi; yetkili kurumlar tarafından, kara yollarında seyreden motorlu ya da motorsuz taşıtları kullanacak kişilere verilen ve kişinin o aracı kullanabilme yetkisine sahip olduğunu gösteren resmi belgedir.

Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

Her araç tipi için belirlenen farklı ehliyet sınıfları bulunur. Sürücüler ehliyet almadan önce hangi aracı kullanacağına karar vermeli ve buna uygun ehliyet sınıfına başvuru yapmalıdır.

Ehliyet sınıfları araç tiplerine göre aşağıdaki gibidir:

Ehliyet Sınıfları Kullandığı Araçlar
M Motorlu bisiklet (moped) (2-3-4 tekerli)
A1 Motosiklet (125 cc kadar) (2-3 tekerli)
A2 Motosiklet (35 kW kadar) (2-3 tekerli)
A Motosiklet (35 kW üzeri) (2-3 tekerli)
B1 Motosiklet (4 tekerli)
B Otomobil ve Kamyonet
BE Otomobil ve Kamyonet (römorklu)
C1 Kamyon ve Çekici (7500 kg kadar)
C1E Kamyon ve Çekici (römorklu) (1200 kg kadar)
C Kamyon ve Çekici
CE Kamyon ve Çekici (römorklu)
D1 Minibüs (8+1 ila 17+1 yolcu arası)
D1E Minibüs (römorklu)
D Otobüs (en az 24 oturma yeri)
DE Otobüs (römorklu)
F Traktör
G İş Makinesi

Ehliyet Alma Şartları Nelerdir?

Ehliyet almak için kanunlarca belirlenen bazı şartlar bulunur. Eğitim durumu, yaş, sağlık ve adli sicil kaydı ehliyet alma şartları arasında yer alır. Ancak ehliyet sınıflarına göre ehliyet alma şartları değişiklik gösterebilir.

Karayolları Trafik Kanunu’nda yer alan suçlardan herhangi birini işlememiş olmak ehliyet alma şartlarından ilkidir. Tüm ehliyet sınıfları için ortak olan şartlardan diğeri de en az ilkokul mezunu olmaktır.

Ehliyet alma şartlarından bir diğer ise yaştır. Ehliyet sınıflarına göre yaş sınırları aşağıdaki gibidir:

 • M, A1, B1: 16 yaş
 • A2, B, BE, C1, C1E, F, G: 18 yaş
 • A: 20 yaş
 • C, CE, D1, D1E: 21 yaş
 • D, DE: 24 yaş

Son olarak bazı sürücü belgeleri için farklı bir ehliyet ile trafikte deneyim kazanmış olma şartı bulunur. Ehliyet sınıflarına göre deneyim şartları aşağıdaki gibidir:

 • A sınıfı sürücü belgesi için en az 2 yıllık A2 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.
 • C, C1, D, D1 sınıfı sürücü belgesi için en az 2 yıllık B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.
 • BE sınıfı sürücü belgesi için B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.
 • CE sınıfı sürücü belgesi için C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.
 • C1E sınıfı sürücü belgesi için C1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.
 • DE sınıfı sürücü belgesi için D sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.
 • D1E sınıfı sürücü belgesi için D1 sürücü belgesine sahip olmak.

2023 Ehliyet Ücretleri Ne Kadardır?

Ehliyet ücretleri; harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve vakıf payı olmak üzere üç kalemden oluşur. Her yıl belirlenen yeniden değerleme oranı doğrultusunda ehliyet harç ücretleri de zamlanır. Bunlara ek olarak ehliyet almak için sürücü kurslarına ödenen ücretler de bulunur. Sürücü kursu ücretleri; ehliyet sınıfı, alınan direksiyon eğitimi saati gibi farklı kriterlere göre değişiklik gösterebilir.

2023 yılı ehliyet harçları aşağıdaki gibidir:

Ehliyet Sınıfı Ehliyet Harcı Değerli Kağıt Bedeli Vakıf Hizmet Bedeli Toplam
A, A1, A2, F, H 825 TL 624 TL 145 TL 1.594 TL
B 2.489,9 TL 624 TL 145 TL 3.258,9 TL
BE, B1, C, C1, CE, C1E, D, DE, D1, D1E, G, M 4.154,7 TL 624 TL 145 TL 4.923,7 TL

Ehliyet Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

Ehliyet geçerlilik süreleri aşağıdaki gibidir:

 • M, A, A1, A2, B, B1, BE, F ve G sınıfı ehliyetler 10 yıl,
 • C, CE, C1, C1E, D, DE, D1, D1E sınıfı ehliyetler 5 yıl geçerlidir.

Ehliyet Nereden Alınır?

Ehliyet başvurusu yapmak için ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir sürücü kursuna kayıt olmanız gerekir. Belgeleriniz ile birlikte kaydınızı tamamladıktan sonra ilk olarak yazılı sınavı ardından ise direksiyon sınavını başarıyla geçerseniz sürücü belgesi almaya hak kazanırsınız.

Sürücü kursundan sertifikanızı aldıktan sonra ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğünden sürücü belgenizi çıkartmak için randevu almanız gerekir. Randevu gün ve saatinizde Nüfus Müdürlüğüne giderek ehliyetinizi alabilirsiniz.

Ehliyet Nasıl Alınır?

Ehliyet almak için yapmanız gereken ilk şey, bulunduğunuz il veya ilçede Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren bir sürücü kursuna kayıt olmaktır. Sürücü kursuna kayıt olurken sizden istenen belgeleri tamamlamalı ve kurs ücretini ödemelisiniz.

Kaydınız tamamlandıktan sonra teorik eğitim süreciniz başlar. Eğitim süresinin bitiminde yazılı sınav tarihiniz belli olur. Trafik, motor ve ilk yardım konularından oluşan yazılı sınavı da başarı ile tamamlamanızın ardından direksiyon eğitimleriniz başlar.

Sürücü belgesi almanın son aşaması olan direksiyon sınavını da başarı ile geçtiğiniz takdirde sürücü kursundan sertifikanızı alıp ehliyet için Nüfus Müdürlüğünden randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Ehliyet İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Ehliyet almak için gereken belgeler şunlardır:
 • Nüfus cüzdanı
 • 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Öğrenci belgesi
 • Kan grubunu gösteren belge
 • Sürücü sağlık raporu
 • Adli Sicil Kaydı
 • Sürücü kursundan alınan sertifika
 • Ehliyet harcının yatırıldığını gösteren makbuz

Ehliyet Sınavı Hangi Aşamalardan Oluşur?

Ehliyet sınavı yazılı ve direksiyon olmak üzere iki aşamalıdır. Ehliyet almak isteyen adaylar ilk olarak teorik derslere katılır. Bu dersler ilk yardım, trafik ve motor konularından oluşur. Derslerin tamamlanmasının ardından adaylar yazılı sınava girer. Yazılı sınavdan toplam 70 puan alan kişiler başarılı sayılır ve bir sonraki aşamaya geçebilir.

Yazılı sınavın başarıyla geçilmesinin ardından sürücü adayları direksiyon derslerine katılır. Araç sürüş pratikleri yapılan direksiyon derslerinin bitiminde ise direksiyon sınavına girilir. Direksiyon sınavını da başarıyla tamamlayan adaylar ehliyet almaya hak kazanabilir.

Ehliyet Ne Kadar Sürede Alınır?

Ehliyet alma süresi sürücü kursuna kayıt olmanız ile birlikte başlar. Kayıt işlemleri, teorik eğitimler, yazılı sınav, direksiyon eğitimleri ve direksiyon sınavını kapsayan ehliyet alma süreci ortalama 3 ay sürer. Ancak sürücü adayı direksiyon veya yazılı sınavdan başarısız olur ve tekrar sınava girerse, ehliyet alma süresi de uzayabilir.

Aveon Global Sigorta ile Tedbiri Elden Bırakmayın!

Ehliyet alma süreci ve ehliyet başvurusu ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları anlattık. Ancak ehliyet alıp araç sürmeye başladıktan sonraki süreçle ilgili de bilmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor.

Öncelikle trafikte her zaman kurallara uymalı ve bilinçli bir sürücü olmalısınız. Ancak siz ne kadar dikkatli olursanız olun bazen aracınız park halindeyken bazen de trafikte seyir halindeyken beklenmedik kazalar başınıza gelebilir. Tüm bunların önüne geçmek ve hem aracınızı hem de kendinizi güvence altına almak için Aveon Global Sigorta her zaman yanınızda!

Ehliyetinizi alıp araç kullanmaya başlamadan önce kasko sigortası yaptırarak aracınızı kaza, hırsızlık ve doğal afet gibi birçok riske karşı güvence altına alabilirsiniz. Aveon Global Sigorta’nın farklı ihtiyaçlara yönelik hazırlanan kasko sigortaları aracınızı her zaman içiniz rahat kullanmanızı sağlar. Siz de hemen Aveon Global Sigorta’ya başvurun, trafikteki beklenmedik risklere karşı hazırlıklı olun!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar