Blog

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

İlk kez ehliyet almak veya ehliyet yenilemek için gerekli olan evraklar arasında sağlık raporu yer alır. Ehliyet için özel olarak alınan sağlık raporunda sürücü adayı için bazı muayene ve testler yapılır, ardından uygun görülürse kişiye “sürücü olur” raporu verilir.

Ehliyet yenilemek veya ilk defa ehliyet almak isteyen kişilerin sıklıkla araştırdığı konular arasında yer alan ehliyet için sağlık raporu alma süreci ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Zorunlu Mudur?

İlk defa ehliyet almak, ehliyet yenilemek, ehliyet sınıfı büyütmek veya evlilik nedeniyle ehliyet değiştirmek gibi tüm sürücü belgesi işlemlerinde sağlık raporu almak zorunludur.

31 Aralık 2024 tarihinden sonra tüm vatandaşlar yeni tip ehliyet kullanmaya başlayacak. Bu sebeple sürücüler ehliyet sınıflarına göre 5 veya 10 yılda yeni bir sağlık raporu alarak ehliyet yenileme işlemi yapacak.

Sürücü Sağlık Raporu Grupları ve Geçerlilik Süresi

Sürücü adaylarının sağlık raporu alırken ehliyet sınıflarını dikkate alması gerekir. Sağlık raporları birinci grup sağlık raporu ve ikinci grup sağlık raporu olmak üzere ehliyet sınıflarına göre ikiye ayrılır.

 1. Grup Sağlık Raporları
  M, A, A1, A2, B, B1, BE ve F sınıfı sürücü belgesi alacak sürücü adayları için verilen ve kişinin sağlık yeterliliğini gösteren sağlık raporudur. Bu grupta yer alan hafif araç sürücüleri, ehliyetlerini 10 yılda bir yenilemeli ve her yenileme işleminde yeni sağlık raporu almalıdır.
 2. Grup Sağlık Raporları
  C, C1, CE, C1E, D, D1, DE, D1E ve G sınıfı sürücü belgesi alacak sürücü adayları için verilen ve kişinin sağlık yeterliliğini ifade eden sağlık raporudur. Bu grupta yer alan ticari ve ağır araç sürücüleri, ehliyetlerini 5 yılda bir yenilemeli ve her yenileme işleminde yeni sağlık raporu almalıdır.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nerelerden Alınır?

Ehliyet için sağlık raporu Bakanlığın belirlediği sağlık kurumlarından ve hastanelerden alınabilir. Aşağıdaki kurumlara başvurarak ehliyet için sağlık raporu alabilirsiniz:

 1. Aile sağlık merkezleri
 2. Devlet ve üniversite hastaneleri
 3. Özel hastaneler
 4. Özel tıp merkezleri
 5. Özel muayenehaneler

Aile Hekiminden Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Aile hekimleri, ehliyet için sağlık raporu veren kurumlar arasında yer alır. Bağlı bulunduğunuz aile hekimine gidip sürücü belgesi sınıfınızı belirterek muayene olabilir, ehliyet raporunuzu alabilirsiniz. Aile hekimlerinden alınan sağlık raporları için ücret ödenmesine gerek yoktur.

Aile hekimi, sürücü adayının ehliyet almasında bir sakınca görmediği takdirde sağlık raporunu verir. Aksi hallerde ise sürücü adayının rahatsızlığı ile ilgili bir uzmana yönlendirme yapar.

Sağlık Ocağı Ehliyet İçin Sağlık Raporu Verir Mi?

Sürücü adayları, aile hekimleri yani sağlık ocakları aracılığıyla ehliyet için sağlık raporu alabilir. Kişinin herhangi bir sağlık problemi bulunmuyorsa, sağlık ocağındaki hekim tarafından sürücü olur raporu düzenlenir.

Ehliyet Yenileme İşleminde Sağlık Raporu Zorunlu Mudur?

Ehliyet yenileme işlemlerinde sağlık raporu almak zorunludur. Sürücüler, sahip oldukları sürücü belgesinin sınıfına uygun olarak yeniden sağlık raporu almalı ve ehliyet yenileme başvurusunu yeni rapor ile yapmalıdır.

Ehliyet Yenileme İçin Sağlık Raporu Nerelerden Alınır?

Ehliyet yenilemek için sağlık raporu, Bakanlık tarafından yetkilendirilen sağlık kurumlarından veya aile hekimliklerinden alınabilir. Eğer bir sağlık sorununuz bulunmuyorsa bağlı bulunduğunuz aile hekiminden ücretsiz olarak ehliyet yenileme için sağlık raporu alabilirsiniz.

Aile hekimine ek olarak devlet ve üniversite hastaneleri, poliklinikler, tıp merkezleri, özel hastaneler veya özel muayenehaneler aracılığıyla da ehliyet yenileme için sağlık raporu alabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Sağlık Raporu Şartları

Ehliyetini yenileyecek olan sürücülerin sağlık raporu alabilmesi için gerekli olan tek şart sağlıklı olmasıdır. Kişinin işitme ve denge kaybı, görme bozukluğu, gece körlüğü, epilepsi, madde ve alkol bağımlılığı gibi araç sürmesini engelleyecek rahatsızlıkları olup olmadığını tespit etmek için bazı muayeneler ve testler yapılır. Tüm test ve muayenelerin ardından uygun görüldüğü takdirde sağlık raporu verilir.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Ücretleri Ne Kadardır?

Ehliyet için sağlık raporu alırken gittiğiniz kuruma göre ödemeniz gereken ücret farklılık gösterir. Aile hekimlerinden ücretsiz olarak alınabilen ehliyet sağlık raporları için devlet ve üniversite hastanelerinde katkı payı ücreti alınmaktadır.

Aynı zamanda aile hekimi sağlık raporu için devlet hastanesine yönlendirirse tek hekim, iki hekim veya sağlık kurulu için farklı ücretler ödenebilir. Özel sağlık kurumlarından ehliyet için sağlık raporu alacaksanız, kurumun fiyatlandırma politikasına göre farklı ücretler ödemeniz gerekebilir.

Ehliyetiniz için alacağınız sağlık raporundan sonra aracınızın sağlığı için Aveon Global Sigorta kasko sigortasına başvurabilirsiniz, hemen teklif alın!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar