Blog

Drone (İHA) Sigortası Nedir, Sorumluluk ve Gövde Sigortası Yaptırılabilir Mi?

drone-iha-sigortasi-nedir

Drone yani Türkçe karşılığı ile insansız hava aracı (İHA), uzaktan kumanda ile veya otomatik olarak kontrol edilebilen bir hava aracıdır. Sivil hava araçları kategorisinde yer alan drone’lar, ilk olarak askeri amaçlı kullanılmıştır.

Son yıllarda birçok alanda kullanılan drone’lar, günümüzde ticari alanda da önemli hale gelmiştir. Ticari amaçlı kullanılan drone’lar için İHA sigortası düzenlenmesi zorunludur.

Drone (İHA) sorumluluk ve gövde sigortası adıyla da bilinen drone sigortası ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Drone (İHA) Sigortası Nedir?

Drone (İHA) sigortası; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve “Sivil Hava Araçları Üçüncü Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası” başlığı altında teminatları belirlenen bir sigortadır.
Ticari amaçlı ve profesyonel olarak kullanılan drone’lar için yapılan İHA sigortası ile üçüncü kişilere verilebilecek maddi ve bedeni zararlar teminat altına alınır. İnsansız Hava Aracı Sistemleri

Talimatı çerçevesinde, İHA sorumluluk sigortasının yapılması zorunludur.

Gövde ve sorumluluk sigortası olarak işlev gören İHA sigortası, 25 kg üstü İHA’lar ile ağırlığına bakılmaksızın ticari faaliyet gerçekleştiren İHA’lar için yapılır ve bu kategoride yer alan drone’ların sigortasız uçuş yapması yasaktır.

Drone (İHA) Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Drone (İHA) sigortası ile; işleticinin yasal olarak sorumlu olduğu, hava taşıtının işletilmesi sebebiyle veya drone’dan düşen herhangi bir cisim sebebiyle üçüncü kişilerin canına ya da malına gelebilecek zararlar sonucu sigortalıya düşen yasal sorumluluklar teminat altına alınır.

Drone (İHA) sorumluluk sigortasının teminatları, sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte ana teminatlar aşağıdaki gibidir:

  • Üçüncü şahıslara verilebilecek maddi ve bedeni zararlar
  • Mahremiyetin ihlal edilmesi sebebiyle oluşan sorumluluklar
  • Gürültü sebebiyle oluşabilecek sorumluluklar
  • Üçüncü şahıs mali mesuliyet
  • Drone’un çalınması, hasar alması, kaybolması veya hasar alması
  • Drone’un yedek parçalarında oluşabilecek hasarlar veya yedek parçaların kaybolması

Drone’lar İçin Sorumluluk ve Gövde Sigortası Yaptırılabilir Mi?

Drone (İHA) sigortalarının teminatları, sigorta şirketlerinin sunduğu ürünlere göre farklılık gösterebilir. Yukarıda saydığımız teminatlar, genellikle tüm İHA sigortalarında ortak olarak sunulur.

Ancak bunlara ek olarak drone sigortalarına sorumluluk ve gövde teminatları da dahil edilebilmektedir.

Drone (İHA) sigortasındaki gövde teminatı ile, insansız hava aracının gövdesi üzerinde bulunan batarya, sensör ve kontrol sisteminde oluşabilecek hasarlar teminat altına alınır.
Sorumluluk teminatı ise drone’un ağırlığına bağlı olarak “Sivil Hava Araçları Üçüncü Şahıs Mali Sorumluluk Sigortası Hakkında Yönetmelik” ile belirlenen asgari teminat tutarlarına göre uygulanır.

Drone (İHA) Sigortası Zorunlu Mu?

27 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik kapsamında, 25 kilogram üzeri İHA’lar ile ağırlığına bakılmaksızın ticari olarak kullanılan İHA’ların drone (İHA) sigortası yaptırması zorunludur. Kişisel sebepler veya hobi amacıyla kullanılan drone’lar için sigorta yaptırılması zorunlu değildir.

Drone (İHA) sigortası yapıldıktan sonra, tescil ve uçuş için müracaat edildiğinde sigorta poliçesinin yetkililere sunulması gerekmektedir.

Özellikle son yıllarda teknolojik ürünlerdeki fiyat artışları sebebi ile elektronik ürünleri de beklenmedik risklere karşı koruma altına almak önemli hale gelmiştir. Drone sigortasında olduğu gibi, elektronik cihazlarınızı veya oyun bilgisayarlarınızı da sigorta ile teminat altına alabilirsiniz.

Teknolojik cihazlar için geniş kapsamlı teminatlar sunan Aveon Global Sigorta ile elektronik cihaz sigortası yaptırabilirsiniz. Siz de hemen Aveon Global Sigorta’ya başvurun, avantajlı sigorta seçenekleri ile teknolojik ürünlerinizi koruma altına alın!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar