Blog

DASK Nasıl Yaptırılır? DASK Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) ülkemizin deprem kuşağında yer alması ve olası risklerin önlenmesi için zorunlu kılınan sigortaların ve bu işlemin yapıldığı kurumun adıdır. Coğrafi yapısı gereği deprem kuşağında yer alan ülkemizde, özellikle doğal afetler sebebiyle oluşan kayıpların en aza indirgenmesi için çeşitli önlemlerin alınması gerekir. Böylece afet sonrası ihtiyaçların karşılanması, zararın giderilmesi ve vatandaşların güvene alınması için gerekli müdahaleler yapılabilir.  

Devlet tarafından kanun yoluyla zorunlu kılınan uygulamalardan biri de DASK sigortasıdır. DASK içeriği, uygulama ve başvuru adımlarına ilişkin tüm detayları ve merak ettiğiniz soruların yanıtını sizler için yazımızda derledik.         

DASK Nedir? 

Deprem kuşağında yer alan ülkemizde yaşanan afetlere karşı nitelikli önlemler almak ve vatandaşların olası zararlarını karşılamak adına devlet tarafından kanun yoluyla zorunlu kılınan sigorta DASK olarak adlandırılır.         

DASK Zorunlu Mudur? 

DASK yaptırmaya ilişkin merak edilenlerin başında uygulamanın zorunluluk durumu yer alır. 1999 yılının Ağustos ayında meydana gelen ve yüksek çaplı afet kategorisinde yer alan Marmara Depremi sonrası her mülk sahibi için deprem sigortası yaptırmak zorunlu kılınmıştır. 

Bu bağlamda 27 Aralık 1999 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yasa ile tapuya kayıtlı ve özel mülkiyet içerikli taşınmazlar için DASK işlemleri kapsamındaki ZDS (Zorunlu Deprem Sigortası) mecburi hale gelmiştir. 

DASK kapsamında yer alan zorunlu deprem sigortasının yasa yoluyla şart koşulduğu mülkiyetler için içerik bilgisi şu şekilde sıralanabilir: 

 • Tapuda kaydı olan ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar  
 • Özel mülkiyete tabi taşınmaz bölgelere inşa edilen binalar 
 • Mülkiyet Kanununa dahil edilen bağımsız bölümler 
 • Tapu kayıtlarında cins tashihi yapılan mesken 
 • Kooperatif evleri 

Zorunlu sigortalar için kapsama alınan bir başka taşınmaz türü de tapu kayıtlarında cins tahsisi yapılmadığı için arsa bazlı görünen bina inşaatları ve evlerdir. Bu bağlamda içerikte yer alan tüm taşınmaz türleri için kanun gereği sigorta yaptırmak zorunludur. 

DASK Adres Kodu Nasıl Sorgulanır? 

Afetlere karşı risklerden korunmak ve olası zararları karşılamak için yaptırılan DASK için adres kodu sorgulaması yapmak gerekir. Adres kodunu öğrenmek için online yöntemler yaygın olarak kullanılır. Herhangi bir ücret ödemeden DASK adres kodu sorgulamak için Doğal Afet ve Sigortalar Kurumu resmi web sitesi veya e-Devlet kullanılabilir. 

E-devlet üzerinden DASK adres kodu sorgulamak için takip edilecek adımlar şu şekilde sıralanabilir: 

 • E-devlet resmi sitesine giriş yapın
 • Kimlik tanımlama bölümüne T.C. kimlik numarası ve şifre girin. 
 • Giriş ekranında bulunan arama satırına “DASK adres kodu sorgulama” yazın. 
 • Arama işlemini başlatın. 
 • Açılan ekranda yer alan form bölümünde istenen bilgileri girin. 
 • Form doldurma işlemini onaylayarak “sorgula” butonuna tıklayın. 

DASK adres kodu sorgulama işlemleri için e-Devlet’in yanı sıra sigorta yaptırmak istediğiniz mülkün bağlı olduğu muhtarlık, nüfus müdürlüğü ya da belediyeye başvuru yapabilirsiniz. Belediyelerde bulunan birimlere mevcut sigorta durumunu sorgulamak için de başvuru yapmanız mümkündür.  

DASK Nasıl Hesaplanır? 

DASK hesaplamaları yapılırken bölgelere ilişkin iki farklı hesaplama şekli kullanılır. Yedi coğrafi bölgenin risk haritalarına bağlı olarak iki farklı tarzda yapılan hesaplamalarda toplam on dört fiyat tarifesi kullanılır. 

DASK primi hesaplanırken; “teminat tutarı X tarife fiyatı’’ formülü kullanılır. Teminat tutarının belirlenmesi için kullanılan formül ise; “metrekare birim maliyeti X dairenin brüt metrekaresi’’ şeklindedir. Bu formüllerin kullanılmasının ardından mülke ait DASK primi bulunur ve poliçede belirtilir. 

2023 yılı Mayıs ayına ait ortalama DASK fiyatları aşağıdaki tabloda verildiği gibidir.

Metrekare / Yapı Tarzı Bina İnşa Edilme Yılı İstanbul Diğer İller
100 metrekare / Betonarme 1975 yılı ve öncesi 655 TL 370 TL
100 metrekare / Betonarme 1976-1999 590 TL 515 TL
100 metrekare / Betonarme 2000-2006 390 TL 370 TL
100 metrekare / Betonarme 2007-2018 655 TL 350 TL
100 metrekare / Betonarme 2019 yılı ve sonrası 695 TL 440 TL

 

DASK Poliçesi Nasıl Alınır? 

Günümüzün dijital hizmet imkanları sayesinde DASK poliçesi almak artık çok kolay. İnternet adresleri üzerinden yapılan birkaç kolay başvuru işlemi ve bilgi girişinin ardından DASK poliçesi oluşturmak ve sigortalama işlemlerini tamamlamak mümkündür. Yeni poliçe yaptırmak isteyenlerin öncelikle adres kodu ve istenen mülk bilgilerini başvuru adresindeki form bölümüne girmesi gerekir.  

Mevcut DASK poliçesini yenilemek isteyenler ise internet üzerinden yenileme işlemleri için teklif talep edebilir. Bu işlem için mevcut poliçenin numarası ve belge bilgilerini girmek yeterlidir. Belgelerde yer alan QR kod ile de sorgulama işlemi yapılabilir. 

DASK İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? 

Sigortalama işlemlerinin tümünde olduğu gibi DASK yaptırırken de istenen belge ve bilgi beyanlarının eksiksiz olarak yapılması gerekir. Bu bağlamda DASK için gereken belgeler ve bilgi beyanları şu şekilde sıralanabilir: 

 • Sigortalıya ait isim, soy isim, T.C. kimlik no bilgisi 
 • Cep telefonu numarası 
 • Vergi kimlik no (tüzel kişi başvuruları için) 
 • Sigortalanacak mülkün açık adres bilgisi 
 • Tapu kaydı bilgileri 
 • Mülkün inşa yılına ait bilgilendirme 
 • Yapının hangi cins üzerinden kayıt edildiği bilgisi 
 • Mevcut hasar durumuna ilişkin eksper belgeleri 
 • Brüt yüz ölçümünün metrekare karşılığı 
 • Mülkün kullanım şekline ait bilgiler 

Olası riskler ve kayıplara karşı güvenilir koruma sağlayan DASK, afet sonrası sürecin teminatıdır. Bu nedenle hizmet aldığınız sigorta şirketinin de alanda uzman ve güvenilir hizmet veren bir firma olması önem taşır. 

Siz de Aveon Global Sigorta güvencesi ile DASK sigortası için en uygun fiyat tekliflerini alabilir, online olarak DASK sigortası başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar