Blog

DASK Adres Kodu (UAVT) Nasıl Sorgulanır?

dask-adres-kodu-uavt-nasil-sorgulanir

Ülkemizdeki tüm konut sahiplerinin deprem sigortası yaptırması zorunludur. UAVT kodu, zorunlu deprem sigortası poliçe işlemlerinde kullanılan ve her konut için özel olarak belirlenen bir adres kodudur.

Türkiye’deki her konutun sahip olduğu ve konutlar için resmi kimlik niteliği taşıyan DASK UAVT kodu ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

DASK UAVT Kodu (Adres Kodu) Nedir?

Doğal Afet Sigortalar Kurumu tarafından 1 Mart 2013 tarihinde uygulamaya konan UAVT kodu; Türkiye’de yer alan tüm konutlara verilen, 10 haneli özel bir koddur. Adres kodu olarak da bilinen UAVT kodu, her konut için özel olarak belirlenir.

UAVT, Ulusal Adres Veri Tabanı‘nın kısaltmasıdır. Tüm konutların kimlik bilgilerinin yer aldığı sistem Ulusal Adres Veri Tabanıdır. DASK adres kodu kişiye özel değil, konutlara özel verildiği için ev sahibi değişse bile adres kodu değişmemektedir.

DASK UAVT (Adres Kodu) Nasıl Sorgulanır?

DASK adres kodunun sorgulanabilmesi için öncelikle konutun bulunduğu il, ilçe, mahalle ve sokak gibi adres bilgilerine ihtiyaç duyulur. Ardından farklı yöntemler kullanılarak adres kodu sorgulaması yapılabilir.

Adres kodu, yani DASK UAVT kodunu sorgulamak için aşağıdaki kanallar kullanılır:

  • e-Devlet
  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemi
  • Bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğü, mahalle muhtarlığı veya belediye

e-Devlet Sistemi ile DASK Adres Kodu Sorgulama

DASK UAVT kodu öğrenmenin en pratik yollarından biri e-Devlet sistemini kullanmaktır. Aşağıdaki adımları izleyerek e-Devlet üzerinden DASK adres kodunuzu öğrenebilirsiniz:

  1. Kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapın.
  2. Arama bölümüne “Adres No Öğrenme” yazın.
  3. Çıkan hizmetler arasından “Adres No Öğrenme – NVİ Adres Bilgilerim” seçeneğine tıklayın.
  4. Açılan sayfada sistemde kayıtlı adres bilgilerinizi ve DASK adres kodunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemi ile DASK Adres Kodu Sorgulama

DASK adres kodunuzu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü aracılığıyla sorgulamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. İlk olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Adres Kayıt Sistemi internet adresine girin.
  2. Ana sayfadaki “Sorgula” butonuna tıklayın.
  3. İl, ilçe, mahalle, sokak/cadde ve kapı numarası bilgilerinizi girdikten sonra DASK UAVT kodunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Bağlı Bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğü, Mahalle Muhtarlığı veya Belediye Aracılığıyla DASK Adres Kodu Öğrenme

DASK adres kodunuzu öğrenmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğü, mahalle muhtarlığı veya belediyedir. Konutunuzun bağlı bulunduğu il, ilçe, mahalle, sokak ve kapı numarası gibi adres bilgileri ile UAVT kodunuzu öğrenebilirsiniz.

DASK Adres Kodu Sorgulamanın Önemi

DASK adres kodu, yani DASK UAVT kodu; konutların resmi kimlik bilgilerini gösteren koddur. UAVT kodu, 1 Mart 2003 tarihinden itibaren Türkiye’de zorunlu hale getirilen deprem sigortası poliçeleri hazırlanırken kullanılır. Aynı zamanda poliçe yenileme işlemleri de DASK adres kodu ile çok daha hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Özellikle deprem sonrası yapılan işlemlerde DASK UAVT kodunun bilinmesi son derece önemlidir. DASK adres kodu sayesinde olası bir deprem sonrası, vatandaşların iletişim ve konut bilgilerine daha kolay ulaşmak mümkün hale gelir.

DASK adres kodu aynı zamanda zorunlu deprem sigortası yaptırmayan konut sahiplerinin de tespit edilmesini sağlar.

Deprem ve deprem sebebi ile oluşabilecek hasarlara karşı güvence sağlayan DASK sigortası, Türkiye’deki tüm konut sahiplerinin yaptırmakla yükümlü olduğu bir sigorta türüdür. Siz de hem evinizi hem de ailenizi güvence altına almak için hemen Aveon Global Sigorta’ya başvurun, zorunlu deprem sigortanızı birkaç dakika içinde yaptırın!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar