Blog

Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Yapılması Gerekenler

arac-ruhsati-kayboldugunda-yapilmasi-gerekenler

Bir aracın yasal olarak tanımlandığı belge olan araç ruhsatı, aracın sahibini ve araç bilgilerini gösterir. Genellikle trafik çevirmelerinde ehliyet ile birlikte araç ruhsatları da istenir. Bu sebeple yolculukların uzun veya kısa olması fark etmeksizin araç ruhsatı her zaman sürücünün yanında bulunmalıdır.

Araç ruhsatının kaybedilmesi halinde trafik çevirmelerinde sürücüye ceza yazılması söz konusu olabilir. Bununla birlikte bir dizi prosedürü de takip etmek gerekir. Araçlar için en önemli belge olan araç ruhsatı kaybolduğunda yapılması gerekenler için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Nereye Başvurulur?

Araç ruhsatını kaybeden sürücülerin ilk yapması gereken, ruhsatını kaybettiğini emniyet birimlerine bildirmektir. Size en yakın olan il veya ilçe emniyet müdürlüğüne giderek araç ruhsatının kaybolduğunu bildirmeniz gerekir. Bu durumda ruhsatın sorumluluğu araç sahibinin üzerinden kalkar.

Araç ruhsatı kaybolduğunda gazeteye ilan vermek de ruhsatın kötü amaçlarla kullanılması halinde, sürücüye hukuki avantaj sağlayacaktır. Gazete ilanı ile aynı zamanda kayıp ruhsatın üzerine çalıntı araç işlenme ihtimalinin de önüne geçebilirsiniz.

Sürücüler, resmi kurumlara araç ruhsatının kaybolduğunu bildirdikten sonra yeni ruhsat çıkarmak için işlemlere başlayabilir.

Ruhsat Kaybetmenin Cezası Var Mı?

Araçta ruhsat bulundurmadan trafiğe çıkmanın cezası 2024 yılında 586 TL’dir. Aynı zamanda araç tescil belgesini araçta bulundurmayan sürücülerin ehliyetine 10 ceza puanı yazılır.

Buna ek olarak herhangi bir trafik kazası olması durumunda sürücüden ruhsat istenmesi ve göstermemesi halinde 1.506 TL para cezası uygulanır.

Yeni Ruhsat Çıkarmak İçin Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Sürücüler, kayıp ruhsat için bildirim yaptıktan sonra yeni ruhsat çıkarmak için başvuruda bulunmalıdır. Öncesinde ruhsat ile ilgili işlemler Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden yapılıyordu.

Ancak 6 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 680 No’lu KHK ile ruhsat ile ilgili işlemler için noterler görevlendirilmiştir.

Noterler tarafından kullanılan Araç Tescil Sistemi (ARTES) sayesinde, araç ruhsatları hızlı ve kolay bir şekilde verilmektedir. Araç ruhsatı için notere başvuru yapan sürücülerin araçları ile ilgili kontroller yapılır. Aracın vergi borcu, trafik cezası veya muayene süresinin dolmamış olması işlemlerin daha hızlı ilerlemesini sağlar. Bu sebeple başvurudan önce e-Devlet üzerinden aracınız ile ilgili borç ve cezaları kontrol etmeniz önemlidir.

Yeni Ruhsat Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni araç ruhsatı alacak sürücülerin tamamlaması gereken belgeler şunlardır:

  • Emniyet birimlerine yapılan kayıp ruhsat başvurusu tutanağı
  • Sürücünün nüfus cüzdanı veya pasaportu
  • Ruhsat işlemlerinde yetkisi bulunan kişinin vekaletnamesi
  • Motor ve genel muayene tespiti
  • Zorunlu trafik sigortasının yapıldığını gösteren belge

Yukarıdaki belgeleri tamamlayan araç sahipleri, ruhsat başvurusu yapmak için gerekli olan harç tutarını ödeyerek başvuru işlemlerine devam edebilir.

2024 Kayıp Ruhsat Çıkarma ve Yenileme Harç Ücretleri

Yeni ruhsat çıkarmak isteyen sürücülerin bankaya motorlu araç tescil belgesi için harç ödemesi gerekir.

2024 yılında kayıp ruhsat çıkarma ve yenilemek için ödenmesi gereken motorlu araç tescil belgesi ücreti 885 TL’dir.

Sürücülerin bazı durumlarda araç ruhsatını evde unutması veya kaybetmesi gibi riskler söz konusu olabilir. Bu durumda sürücüler, cezai yaptırımlarla karşılaşabilir. Araç ruhsatını kaybetmek gibi trafikte beklenmedik farklı riskler de söz konusudur. Kasko sigortası, trafikteki beklenmedik risklere karşı sürücülerin kendilerini ve araçlarını güvence altına almasını sağlar.

Siz de kasko sigortanızı yaptırmak için hemen Aveon Global Sigorta’ya başvurun, trafiğe her zaman içiniz rahat çıkın!

Diğer Yazılar

Hızlı Teklif Alın

İletişim bilgilerinizi paylaşın en kısa sürede danışmanlarımız size geri dönüş sağlasınlar